bauerlukin

Kde se mohu dovědět víc o ekonomii, když se o ni zajímám?

ekonomie-kde se o ní mohu naučit více

Dobrý den, zajímám se o ekonomii a chtěl bych se v ní trochu více vyznat. Znát hlouběji souvislosti mezi těmi indexy a trhy. Zkoušel jsem hrát hru cashflow, taky jsem přečetl knihy od R. Kiyosakiho, Nefér výhoda a Bohatý táta chudý táta, taky se chystám přečíst Adama Smithe. A plno videí na yt od národní banky atd. Chtěl bych se Vás zeptat jestli neznáte nějaké knihy nebo třeba aplikace formou hry, ze kterých se mohu naučit více.

S klasickými učebnicemi např. na střední školu jsem to vzdal, prostě se tam nepíší žádné originální myšlenky, jako je tomu u Kiyosakiho knih. Díky předem

Možná, že jsem se netrefil do správné rubriky, jestli to tak je, předem se omlouvám.

Odpovědi
Rokio

Začít se učit na obchodní akademii.

Frontinus

Doporučuji začít spíše nějakou lepší úvodní učebnicí používanou na vysokých školách ekonomického zaměření. Např. v Brně (ESF MU) doporučují Mankiwa: https://www.gra­da.cz/zasady-ekonomie-1526/

Hlavně buď ostražitý. Ekonomie není tvrdá věda, ale zejména klasici a fundamentalis­ti/extrémisté si to neuvědomují, nebo dokonce nechtějí uvědomovat, takže řadu spekulací dostaneš naservírovaných jako nezpochybnitelné pravdy. V základních kurzech – a vlastně i u klasiků (Smith, Hayek, Keynes,… ale třeba i Marx) – najdeš předpokládané obecné mechanismy, které jsou však v konkrétních podmínkách modifikovány takovým způsobem, že teorie sama neposkytuje užitečné/použitelné předpovědi. Podle toho, mimochodem, poznáš špatného ekonoma (případně politika, který si racionalizuje svoji víru jako „vědeckou“ – zejm. komunistu nebo libertariána), ten bude nesoulad chování lidí s teorií interpretovat jako chybu lidí, která musí být napravena nebo odstraněna správnou výchovou. Skuteční ekonomové s rozhledem naopak takové faktory studují a rozvíjejí ekonomickou teorii například obohacením o kognitivní vědy nebo třeba o pokročilé in silico experimenty.

elkon

Střední ekonomická škola.

Edison

Střední a pak vysoká škola. Klidně i několik.

nyjono

Kiyosaki je můj oblíbený autor. Mám i jeho podpis v Bohatém tátovi, když byl před několika lety v praze.
Kiyosaki ale nepíše o ekonomii, ale o podnikání. o tom, jak se postavit na vlastní nohy a jak funguje kapitalismus.

Gonfaloniér

Bohatství národů od Smithe je zásadní ekonomická kniha. Další která je jí podobná a světově uznávaná je „Lidské jednání – pojednání o ekonomii“ od Ludwiga von Misese, skoro stejně tak obsahově bohatá, jen nevím jestli tak objektivní, tuhle jsem si zatím jen prolistoval, ale připadala mi hlavně liberálně zaměřená a možná trošku zaujatá, v některých ohledech jednostranná. Ale Adama Smithe rozhodně doporučuji, to je základ, který sice už nikdo nečte ani ve vládě, konkreétně v ekonomickém sektoru.

Zkus si koupit víc učebnic na toto téma, můžou být velmi odlišné, i když třeba pojednávají o stejném tématu. Některé mohou být nudné, jiné zajímavé a každá učebnice může různé ekonomické sektory pojmout úplně jiným způsobem.

Mě Kiyosaki moc nenadchl, spadá podle mě do motivačních knih, a to ještě ne do těch nejlepších, moc ekonomických myšlenek a rad tam taky není (aktiva X pasiva, investování… hodně zaměřená do nemovitostí, to jsou naprsoté základy a jen okrajově… zbytek je jen „musíte věřit, chtít, dokázat to"). No já nevím, ale připadalo mi to spíš jen motivační než naučné, jako četlo se to dobře, poutavě popisoval, ale nic moc mi to nedalo.

O ekonomii často pojednávají filozofové, stačí zabrousit do historie, Platon, Xenofon, Aristoteles, nebo někteří pozdější novověcí filozofové .

Novější knihy o ekonomii mohou být, Ekonomie dobra a zla, Co jsem řekl své dceři o ekonomii, Zásady ekonomie, Dějiny ekonomického myšlení.

Tahle je hodně nadupaná všemi různými informacemi: Teorie a praxe firemních financí.

Gonfaloniér

Ještě tahle vypadá zajímavě- „Ekonomie v jedné lekci“
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/ekonomie-v-jedne-lekci-41539

Zkus na databazi knih zajit na žánr „Ekonomie, obchod“ a vyber si knihy seřazené třeba podle relevance nebo počtu hodnocení, nejvyššího hodnocení a vyber si knihu, která se ti líbí:
https://www.da­tabazeknih.cz/zan­ry/ekonomie-a-obchod-38?dle=upc