Družstevní byt po rozvodu

Dobrý den,
můžete mi prosím říct, komu připadne do užívání družstevní byt (DB) bez OV po rozvodu, který nyní obývám se svou manželkou a neplnoletou dcerou?
V době 04/1990 jsem získal jako svobodný dohodu o výstavbě DB svépomocí a zaplatil vstupní poplatek 50tis.Kč. V roce 07/1991 jsem se oženil a v roce 08/1992 jsem získal protokol o převzetí DB do užívání. V protokolu je napsáno, že vzniklo právo společného užívání bytu pro manželku dle $700 OZ.
V nájemní smlouvě jsem uveden jako nájemce pouze já, avšak je tu napsáno, že:
•Společným nájemcem bytu je manželka nájemce
•Společné členství manželů-společných nájemců nevzniklo
V případě, že připadne manželce, mám nárok na nějaké finanční vyrovnání?

Nejlepší odpověď
standa

Důležitá je ta předposlední věta vašeho dotazu, a to:
„SPOLEČNÉ ČLENSTVÍ manželů-společných nájemců NEVZNIKLO“

Z to vyplývá, že jste člen bytového družstva jen vy a váš členský podíl nevstupuje do SJM (společné jmění manželů).

Skutečnost, že bývalá manželka je v bytě nájemcem se svými právy je jiné téma.

Manželce byt nemůže ´připadnout´, pouze má právo ve ´vašem´ bytě bydlet.

Vy máte vůči družstvu povinnost platit nájemné a jak se bude na tomto nájemném podílet vaše bývalá manželka je na DOHODĚ vás dvou.

Pokud se nedohodnote (jedna z variant je, že se souhlasem BD manželce prodáte svůj členský podíl za tržní cenu) tak bude muset o návrhu jak vypořádat tento ´podnájemní´ vztah rozhodnout soud.

Ještě jednou, ale tvrdím, že do SJM se tento členský podíl (nebo-li družstevní vlastnictví k ´vašemu´ bytu) nebude zahrnovat a nebude tak předmětem majetkového vypořádání (rozuměj ´dělení´) mezi vás a bývalou manželku.