hruby

Vznikne mně nárok na dovolenou? Jak je to s případným vyplácením nemocenské? Více v popisu.

dotaz na narok dovolené a jak to je znemocenskou

dobrý de,dne 10.5.2018 jsem nastoupil do zaměstnání DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI vzniká mně nárok na dovolenou?a jak je to s nemocenskou ,(jsem starobní důchodce. děkuji za odpověd A JAK JE TO S NESCHOPENKOU (JSEM SE TÁZAL V PRVOTNÍ OTÁZCE)DĚKUJI

Nejlepší odpověď
ivzez

Při práci na základě DPČ má na dovolenou nárok jenom ten,
kdo si jej výslovně sjedná v písemné DPČ.
Pokud dovolenou nemáte sjednánu písmeně, nemáte na ni nárok.

K nemocenské byste musel uvést více informací.
Obecně na ni vznikne nárok jenom v tom měsíci, v němž
odměna překročí 2.499 Kč. Kdybyste stonal celý měsíc, činila
by odměna v tom měsíci méně než 2.500 Kč,
proto byste nebyl účasten nemocenského pojištění.

Nárok na nemocenské při DPČ závisí i na tom,
jestli máte stanoven rozvrh pracovních směn,
nebo jestli do zaměstnání chodíte „na zavolání“.

Další omezení nemocenského je dáno zákonem. U starobních
důchodců činí podpůrčí doba 70 kalendářních dnů v jednom roce.
A na starobní důchodce se nevztahuje nemoc v ochranné době.

Další otázka je, jestli by zaměstnavatel v případě nemoci DPČ nevypověděl.
Při práci na DPČ není zaměstnanec chráněn tak jako při pracovní smlouvě.
Spolu s ukončením DPČ by zaniklo i nemocenské pojištění.

__

K odpovědi Da ny:
V písemné DPČ lze sjednat jak nárok na dovolenou,
tak příplatky za svátky, víkendy, práci v noci, …

Další odpovědi
da ny

„Nevýhody dohody o pracovní činnosti
Jestliže pracujete na základě této dohody, nemáte nárok na dovolenou. V případě výpovědi nemáte nárok na odstupné. Nemáte nárok na příplatky za práci o víkendech a svátcích.
Výdělek v dohodě o pracovní činnosti se vám ale započte do důchodu.“
https://www.ma­zars.cz/Domov­ska-stranka/Media-a-publikace/Maza
http://pracov­niporadna.cz/do­hoda-o-pracovni-cinnosti-podrobne/

Mám pocit, žena DPN ano.
Počkejte na odpověď paní ivzez. Ta bude jistě vědět 😁