Rokio

Dopustil jsem se krádeže, když jsem chtěl vzít z chodníku láhev vína, u které nikdo nebyl?

Alkohol nepiji, ale řekl jsem si, že by třeba udělala radost mému dědečkovi. Když jsem se pro ní ohýbal, napomenul mě chlap ve středních letech, který byl asi 7 metrů od ní.

Za krádež obecně považuji, když vezmu něco obchodu bez placení či sebrání peněženky jiné osobě bez násilí a ne věc ze země, kterou nikdo nestřeží.

Nejlepší odpověď
Filip84

Byla to Tvá věc? Nebyla. Hodlal jsi se jí zmocnit? Hodlal. Tak na co se, vlastně, ptáš? Páchal jsi přestupek ve stádiu pokusu.

A co Ty považuješ, nebo nepovažuješ, za krádež, není právně relevantní a nikoho to nezajímá.

Na samotnou trestnost nemá vliv, jestli – ku příkladu – někdo nechá auto nastartované a odemčené, to může mít vliv na sankci, protože čím jednodušší je ukrást, tím vyšší typová společenská škodlivost. Ono je rozdíl, když přepadneš dvoumetrového chlapa, co má přes sto kilo, ve dne, a na náměstí, nebo devadesátiletou bábu po pěti infarktech, dvou mozkovkách, s osteoporosou, o berlích, za tmy, a v postranní uličce (nebo v polích mezi domy). Ale trestné je obojí, i když v tom prvním případě i zjevně nemáš šanci.

Pokud je někdo nepříčetný, je trestně neodpovědný, a pokud je někdo trestně neodpovědný (věk, nepříčetnost…), nelze ho obžalovat a odsoudit, a zjistí-li se to až po podání obžaloby, bude obžaloby zproštěn proto, protože za spáchání skutku není trestně odpovědný. Pokud někdo není trestně odpovědný, nemůžeme se, ani typově, bavit o polehčujících, či přitěžujících okolnostech.

Pokud ze znaleckého posudku vyplývá, že činec, sice, příčetným byl, avšak jeho příčetnost byla snížena, polehčující okolnost to je.

Věnuj se, konečně, něčemu normálnímu, a hlavně něčemu, na co stačí Tvůj intelekt. Protože stejně se dopatláš akorát do víš kam.

Další odpovědi
elkon

Tak se chová „somrák“, sbírat cokoli „poživatelného“ po ulicích.

zjentek

Chyba! Když tam postával, měl ses ho nejprve zeptat, jestli je jeho a pak ji případně „sbalit“. Nebo ne sbalit, ale „uklidit“! To bys mohl být provoláván hrdinou v boji za čistotu města. (;

Chápej, když najdeš 5titisícovku na chodníku, kde proudí lidé, nejprve se musíš slušně zeptat, tedy provolat: JE TĚCH 5 TISÍC NĚKOHO Z VÁS? A teprve pokud se NIKDO NEOZVE, můžeš ji hrdinně odnést úřadům či předat policejní hlídce.

Pepa25

Dědečka bych do toho netahal a raději si na rovinu přiznal, zda se dalo předpokládat, že láhev je opuštěná – prostě sama samotinká a nikde nikdo … Zjevně ne, když se „hned ozval chlap“ …
Pro krádež samozřejmě není potřeba překonávat něčí střežení resp. obecně není možné si přivlastňovat věci, které zrovna nikdo nehlídá!

Kryšpín

Hele u tebe by pravděpodobně byla polehčující okolnost jako u toho lobisty nebo podnikavce, ovšem musíš to mít potvrzené

Rokio

Kryšpín: Duševní porucha, ani nepříčetnost není polehčující okolnost.