samicek333

doplnění: Platí žáci školní výlet za učitele?

Otázku jsem nedávno pokládala, a tak ji chci jen doplnit.
Cena výletu je okolo 1300 Kč. Za učitele máme prý platit, protože je to nějaký nový zákon a že pokud to platí škola, tak ta škola porušuje zákon. Že prý to tak bylo vždy, akorát jsme o tom nevěděli. Přijde mi to jako nesmysl, když tam učitel jede, ať si to platí sám za sebe.
Doplňuji:
Učitelka sama nejede, bere si s sebou svého manžela. Naše škola je soukromá a prý to přikázal majitel školy.

Nejlepší odpověď
annas

Prověřovala jsem přímo u pramene na jedné škole. Tím, že škola v minulosti hradila cestovné, neporušovala zákon. Vyhláška o úhradě cestovného stále platí.
Žádný nový zákon o tom, aby žáci něco platili za učitele, neexistuje. Je ale pravda, že školy trpí nedostatkem peněz v rozpočtu, proto výlety nepovolují, aby cestovné neodčerpalo peníze na jiné účely.. Přesto se opět domnívám, že není správné, abyste za učitele výdaje platili. Neznám situaci na vaší škole.
Jenže se divím, že učitelka jede sama.. Je stanovený počet dětí na jednoho pedagoga. Nechci malovat čerta na zeď, ale vím z vlastní zkušenosti o tragédii.

I kdyby vaši rodičové poskytli škole sponzorský dar, nemůže se použít na úhradu cestovného učitelů.

Doplňuji:
U soukromé školy nevím. To jste v dotazu neuvedla. Mluvila jsem o škole státní.

Další odpovědi
led

Učiteľ je počas výletu v práci, má zodpovednosť za zverený počet žiakov (na to sú tabuľky s presne určeným počtom žiakov na učiteľa podľa typu školy), to znamená, že platí si len časť poplatku sám a časť hradí škola, ktorá ho na výlet vysiela.
PS.
Aspoň za mojich kantorských čias tak bývalo.
Doplňuji:
V štátnej škole si rodinný príslušník náklady platil sám

anonym

Tvé doplnění ale staví veškeré informace Annas mimo. Je správné vše, co napsala, ale je také pravdou, že manžel učitelky si i za mých mladých let vždy musel cestu a ubytování hradit sám, pokud jej škola nevyslala přímo jako „pedagogický dozor“.
Pokud se jedná o tento případ, tak má ředitel školy pravdu. Cizí osobě (a tou bezpochyby manželé učitelů zaměstnaných ve Vaší škole jsou), nemůže škola poskytovat žádné cestovní náhrady. Pokud přesto chcete školní výlet podniknout, hledal pravděpodobně ředitel řešení, které bude předpisům vyhovovat.
Jiné řešení je, výlet zrušit a nikam nejet.

Jose1f

Když jedou žáci na školní výlet, existuje předpis, kolik žáků je schopen ohlídat jeden dospělý (pedagogický dozor). Pokud si dobře pamatuji, dříve to bylo 25 žáků na jednoho učitele. Kdyby žáků bylo 26 a byl s nimi jenom jeden učitel a náhodou se stalo, že by si některý žák na výletě např. zlomil nohu, tak by z toho byl velký průšvih pro učitele a i pro ředitele, hrozil by jim soud. V takovém případě musí s učitelem být ještě jeden dospělý a je jedno, jestli to bude jeho manžel, nebo někdo z rodičů dětí. To by mohl být důvod, proč si paní učitelka bere s sebou svého manžela.
Co se týče placení, měli byste podle mého názoru zaplatit výlet oběma doprovázejícím osobám, tj. jak paní učitelce, tak též jejímu manželovi. Oni totiž nejedou na výlet, oni jedou riskovat, že budou popotahováni, když se některému z žáků na výletě něco stane. Mnohem jednodušší by pro ně totiž bylo, kdyby na žádný výlet s dětmi nejezdili.
Správně by to měla platit škola, ale jak již bylo řečeno, škola šetří, protože má málo peněz. Škola jistě uvítá, když za pedagogický dozor na výletě nebude muset nic platit, a ušetřené peníze využije v rámci rozpočtu na něco jiného a pro žáky též užitečného.
Je-li to tak, jak jsem to napsal, potom by bylo fér kdyby se rodiče potichu dohodli a našli společensky důstojný způsob, jak paní učitelce a jejímu manželovi jejich vícenáklady spojené s výletem uhradit.

Emmkaa

Třeba výlet do Pohádkové říše má učitel zadarmo – http://pohadkova-rise.cz/skolni-vylety/ akorát by si musel hradit dopravu a jídlo

annas

led, ještě loni na mé bývalé škole cestovné platili, ale pro letošní rok ředitelka všechny výlety a exkruze mimo město zakázala právě kvůli nedostatku peněz.
Třeba jiná škola bude cestovné platit a nebude mít na nákup papíru apod.