Avatar uživatele
Rokio

Dokážou už vědci vytvořit umělé oko?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, Daidal před 1016 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Daidal

Odpoveď byla označena jako užitečná

ne

Záleží, jak to bereš. Můžeme se na to dívat hned třemi způsoby. Za prvé, umělým okem se označuje i nějaká náhrada oka – na zaplnění prázdného očního důlku. Takže takové určitě existují a to už tisíce let. :D (nějaké kuličky, třeba i dřevěné, aby správně zapadly a „fungovaly“).
Za druhé, to může být i něco na způsob kamery/foťáku – jakékoli takové zaznamenávání a zpracování aktuálního okolí pomocí techniky. Ta technika, ty stroje prakticky svým způsobem „vidí“, mají svůj systém zpracování obrazu/světla, mají své čočky a podobně. A strojů na takový způsob je několik i nějaké tzv. oči (ale skutečné oči to nejsou – asi jako Keplerův odkaz, kte kterému jsem osobně skeptický. Jako oko to totiž nefunguje, pokud to vůbec skutečně mají). Dá se říct, že ultra moderní kamera je lepší než lidské oko (svým způsobem), dokáže toho zaznemat i rozeznat víc, věrněji, barevněji, rychleji i do dálky, má zoom a podobně. Ale není to oko a nedá se to brát tak, že to je lepší než oko.
Třetí, že lidské oko je velice složitý orgán a ani vědci ho nedokáží napodobit, dokonce prý ani plně pochopit (jako vědí, jak funguje, z čeho se víceměné skládá a jak se sl. paprsky zpracovávají atd., ale ten přenos a spojitost mezi očima a mozkem a dalšími věcmi myslím nejsou schopni odhalit – a vynalézt takový stroj, který by to dokázal). Takže ne, oko – přirozený orgán živočichů, který je spojen s mozkem, vědci nevynalezli. Mozek je ještě složitější než oči a jakékoli takové spojení/propojení (obzvlášť s očima) vědci ani nikdo neumí propojit… ale oko (přírodní) je už samo o sobě dost složité.
Takové oči jsou (prozatím) jen ve sci-fi. Kdyby skutečně byly nebo fungovaly, tak by se i implantovaly nebo by se „napravoval“ zrak nevidomých atd… a on se neléčí/nenapravuje, protože to v lidských silách není. Neumí to, takže ani umělé oko neexistuje.

Upravil/a: Daidal

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Rokio Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

ano

Je to sice víceméně stále ve stádiu vývoje, ale umělé oko už existuje, dokonce předčí i to lidské. http://www.od­bornecasopisy­.cz/clanek/mo­derni-umele-oko-ktere-v-mnoha-ohledech-prekonava-to-lidske--5257

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

ne

Myslím, že ne, ale odněkud z paměti se mi vynořuje informace, že k vidění použili vytržený zub. Ale nevím, či se mi to „vybavilo“ správně a není to nějaká konina.

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

jiná odpověď

To nevím, ale mám třetí oko i bez nich. (;

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Daidal

https://nedd.tis­cali.cz/vedci-sestrojili-bionicke-oko-jeho-majitel-uvidi-i-v-noci-490302 (akorát kecy v kleci. Mají kulové).
https://www.id­nes.cz/zpravy/ar­chiv/ve-srovnani-s-nedavnou-minulosti-umi-lekarska-veda-divy-ale-umele-oko-je-jeste-daleko.A100218_154­737_kavarna_chu (tohle už je objektivnější)

před 1016 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

@paul1>> vocogo? Plís detaily.

před 1016 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
paul1

Zatím jsem nenašel, bylo to něco ve spojitosti se zubním nervem. Hledám dál.

před 1016 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek