Avatar uživatele
Kepler

Dokážete se orientovat v přírodě tak, abyste nezabloudili? Co použijete?

Nebo se radši spolehnete na GPS navigaci, případně kompas? Příklad: vejdete do neznámého a rozlehlého horského lesa, ujdete pár kilometrů klikatě, jak vás nutí terén a schůdnost. Najednou si řeknete, kde sakra jsem a kudy se vrátit k výchozímu bodu? Žádný orientační bod, jen slunce, prosvítající stromy.

https://pixaba­y.com/cs/les-mlha-p%C5%99%C3%ADroda-stromy-mystic-931706/

Zajímavá 0 před 2044 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Používám pouze své smysly. GPS nikdy, kompas jen zcela vyjímečně v naprosto cizím prostředí s rozsáhlým a členitým terénem. Používám postavení hvězd a slunce. Trochu může být problém když je silně zataženo, ale i tak se snažím zachovávat přehled, kde je která světová strana a kterým směrem jak asi dlouho jdu. Pohybuji se v terénu poměrně často a abych opravdu zabloudil se mi nestalo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… nezabloudím, v přírodě i kdekoli jinde se zorientuju bez problémů … a kdyby náhodou, tak přeci všechny cesty vedou do Říma, takže vím, kde skončím …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Obvykle se v našich podmínkách dá užít ledasco. Horší je to třeba v zimě v horách. Na rozsáhlých ledovcových pláních se klidně chodí dokolečka i několik kilometrů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Vzhledem k tomu, že GPS potřebuju pro geocaching, tak je v mobilu vždycky připravená včetně offline map. Takže pokud do lesa projde signál z družic, tak se v lese neztratím ani o půlnoci (několikrát vyzkoušeno)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Ano, celkem se orientuji dobře. Vždy se snažím dostat k nějakému obydlí, cestě a pod. Jednou jsem se tak dostal až 15 km od domu, ale využil jsem autostop.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
agentpv

Kdysi jsem se takto uměl zorientovat velmi dobře, občas jsem sice musel prolézt nějaké křoviny mimo cestu, ale nikdy jsem nezabloudil. Až věkem jsem o tuto schopnost přišel, a ve velkých neznámých městech se mi dokonce stává že vylezu z obchodu a nezorientuji se = nevím odkud kam jsem to vlastně šel …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Zpravidla jsem schopen si udržet přehled o tom kde jsem. Ani nevím jak 😉 Až když (pokud) začne jít do tuhého začnu vědomě vyhledávat vodítka – slunce, výškové orientační body, hluk, v lese lze jít podél potůčku,…

Ale záleží na náladě, vzhledem k tomu že tu GPS s mapama mám poslední dobou vždy po ruce, musel bych mít extra sportovní náladu abych se z případných problémů chtěl dostal bez použití elektroniky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Tam, kde jsem byl posledně na těch houbách, jsem to vůbec neznal a v lese nebylo ani živáčka, který by mi poradil: jdi na západ, mladý muži 🙂 Zrovna tím směrem jsem to potřeboval. Když jsem do lesa vlezl, slunce zrovna vycházelo a teď, téměř při podzimní rovnodennosti, to bylo skutečně na východě, měl jsem ho po levé ruce. V poledně pak ukazovalo jih. To mi stačilo k tomu, abych se z lesa vymotal jen asi 200 m od výchozího bodu. V lese jsem ještě nikdy nezabloudil, za to ve složitějších budovách se zamotám skoro vždycky…:-))

před 2043 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Arne1

Nojo, ale to bylo Slunce. Co kdyby to bylo večer ? Nebo v dešti, sněžení ?

před 2043 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek