Kepler

Dokážete se orientovat v přírodě tak, abyste nezabloudili? Co použijete?

Nebo se radši spolehnete na GPS navigaci, případně kompas? Příklad: vejdete do neznámého a rozlehlého horského lesa, ujdete pár kilometrů klikatě, jak vás nutí terén a schůdnost. Najednou si řeknete, kde sakra jsem a kudy se vrátit k výchozímu bodu? Žádný orientační bod, jen slunce, prosvítající stromy.

https://pixaba­y.com/cs/les-mlha-p%C5%99%C3%ADroda-stromy-mystic-931706/

Nejlepší odpověď
Drap

Používám pouze své smysly. GPS nikdy, kompas jen zcela vyjímečně v naprosto cizím prostředí s rozsáhlým a členitým terénem. Používám postavení hvězd a slunce. Trochu může být problém když je silně zataženo, ale i tak se snažím zachovávat přehled, kde je která světová strana a kterým směrem jak asi dlouho jdu. Pohybuji se v terénu poměrně často a abych opravdu zabloudil se mi nestalo.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… nezabloudím, v přírodě i kdekoli jinde se zorientuju bez problémů … a kdyby náhodou, tak přeci všechny cesty vedou do Říma, takže vím, kde skončím …

Edison

Obvykle se v našich podmínkách dá užít ledasco. Horší je to třeba v zimě v horách. Na rozsáhlých ledovcových pláních se klidně chodí dokolečka i několik kilometrů.

Arne1

Vzhledem k tomu, že GPS potřebuju pro geocaching, tak je v mobilu vždycky připravená včetně offline map. Takže pokud do lesa projde signál z družic, tak se v lese neztratím ani o půlnoci (několikrát vyzkoušeno)

Kelt

Ano, celkem se orientuji dobře. Vždy se snažím dostat k nějakému obydlí, cestě a pod. Jednou jsem se tak dostal až 15 km od domu, ale využil jsem autostop.

agentpv

Kdysi jsem se takto uměl zorientovat velmi dobře, občas jsem sice musel prolézt nějaké křoviny mimo cestu, ale nikdy jsem nezabloudil. Až věkem jsem o tuto schopnost přišel, a ve velkých neznámých městech se mi dokonce stává že vylezu z obchodu a nezorientuji se = nevím odkud kam jsem to vlastně šel …

Dochy

Zpravidla jsem schopen si udržet přehled o tom kde jsem. Ani nevím jak 😉 Až když (pokud) začne jít do tuhého začnu vědomě vyhledávat vodítka – slunce, výškové orientační body, hluk, v lese lze jít podél potůčku,…

Ale záleží na náladě, vzhledem k tomu že tu GPS s mapama mám poslední dobou vždy po ruce, musel bych mít extra sportovní náladu abych se z případných problémů chtěl dostal bez použití elektroniky.

Kepler

Tam, kde jsem byl posledně na těch houbách, jsem to vůbec neznal a v lese nebylo ani živáčka, který by mi poradil: jdi na západ, mladý muži 🙂 Zrovna tím směrem jsem to potřeboval. Když jsem do lesa vlezl, slunce zrovna vycházelo a teď, téměř při podzimní rovnodennosti, to bylo skutečně na východě, měl jsem ho po levé ruce. V poledně pak ukazovalo jih. To mi stačilo k tomu, abych se z lesa vymotal jen asi 200 m od výchozího bodu. V lese jsem ještě nikdy nezabloudil, za to ve složitějších budovách se zamotám skoro vždycky…:-))

Arne1

Nojo, ale to bylo Slunce. Co kdyby to bylo večer ? Nebo v dešti, sněžení ?