pat a mat

Dokáže si finančně gramotný zkontrolovat vyúčtování plynu, elektřiny aj.?

Finanční gramotnost není moc přesně definovaná. Dokáže si třeba takto gramotný zkontrolovat výplatní pásku či správně vybrat smlouvu s operátorem nebo hypotéku ? A co vyplnění daňového přiznání ? Pokud by uvedené měl zvládnout, jaký podíl takových lidí u nás je ?

Nejlepší odpověď
autacek

Finanční gramotnost je o něčem jiném, než se vyznat v číslech vyúčtování, ta se dají vysvětlit i negramotům během pár minut.

A i když se to může zdát být složité, ve své podstatě to tak složité zase není, jde o to, co Vám vlastně není jasné.

Další odpovědi
ivzez

Schopnost zkontrolovat si vyúčtování energií nebo správnost
kterékoliv faktury nesouvisi s tzv. „finanční gramotností“.
Zkontrolovat vyúčtování nebo fakturu zvládne každý, kdo
umí sčítat, odčítat a násobit.

Totéž platí výběr tarifu u operátora, pro kontrolu
výplatní pásky i pro vyplnění daňového přiznání.

Vše zmíněné by měl zvládnout každý, kdo absolvoval ZŠ.

Trochu náročnější by to mohlo být u hypotéky,
ale i tam jde v podstatě jen o „kupecké počty“.

mosoj

Docela rád bych chtěl vědět, zda se všichni vyznáte v těch položkách co jsou na faktuře za plyn či elektřinu, zpětně to opravdu přepočítat a dospět ke shodnému výsledku. Ne jenom to vzít jako fakt. Rozlišit, co se platí za množství, co za měsíc, co je bez DPH a co je s DPH. Co je za jednu a co druhou sazbu a ještě bych tam přidal změnu ceny v průběhu zůčtovacího období. U plynu je třeba vědět i přepočítávací konstantu pro objem plynu vzhledem k nadmořské výšce a odrážející i kvalitu dodávaného plynu.

Drap

Ano, dokáže!

orestez

Pane Pate a Mate, dokážete mě, hloupého v těchto věcech, které jsou věcí tabulek, slev o 80,– korunách a položek bez časového postupu poučit? Hledáte tedy podíl lidí, kteří zůstanou a zbytek hodláte usmrtit? A co vaše babička, která do domu vpustila zloděje, jenž se označoval že je z elektrárny. Podal jí konec nitě. Paní, podržte to tady a já vám to vyměřím. Sebral jí úspory na svůj pohřeb. Pokud někdo umí kontrolovat vyúčtování, znamená to, že zaplatí méně?