Anikitos

Dokázalo by něco zničit nejpevnější materiál ve vesmíru?

Nejpevnějším objeveným materiálem ve vesmíru jsou tzv. ”nukleárrní těstoviny.” Jedná se o extrémně hustý materiál nechazázející se uvnitř neutronových hvězd.
”Když hvězda dosáhne konce své životnosti, vybuchne a její protony se v důsledku vtlačení do jader atomů změní na neutrony. Jádra se dále různě deformují a proplétají, čímž dojde ke vzniku struktur připomínajících právě těstoviny, některé označované jako gnocchi, jiné jako špagety či lasagně, vždy s ohledem na jejich tvar. Oproti oblíbenému potravinovému produktu jsou však tyto nukleární těstoviny prakticky nezničitelné.”

https://www.echo24­.cz/a/SQF82/nez­nicitelna-nuklearni-testovina-vedci-objevili-nejpevnejsi-material-ve-vesmiru
Podle tohoto článku jsou ”nukleární těstoviny” stobilionkrát tvrdší než ocel:
https://euroz­pravy.cz/veda-a-technika/veda/235968-vedci-objevili-nejpevnejsi-material-na-svete-je-stobilionkrat-tvrdsi-nez-ocel/

Existuje něco, co by takový materiál dokázalo rozložit, poškodit, zničit?

A nezaslouží se tento materiál lepší název než ”těstoviny?”

Nejlepší odpověď
Kepler

Začnu odzadu. Těstoviny jsou fakt blbost. Astrofyzikové tomu říkají degenerovaný plyn nebo hmota. Nevzniká vtlačením protonů do jader atomu, protony jsou od začátku jejich součástí. Vzniká zhroucením elektronových obalů atomů, kdy se protony a elektrony sloučí na neutrony a zůstanou jen neutrony. Proboha, neber vážně takové plátky, co uvádíš jako zdroj, sami nemají páru, o čem píšou. „Zničit“ (lépe dezintegrovat, nebo přeměnit na energii) se dá každá hmota, jejich tvrdost nehraje roli. Třeba extrémní teplotou, nebo bombardováním extrémně urychlenou jinou degenerovanou hmotou. To už ale spekuluju.

Další odpovědi
Edison

Jistě. Stejný materiál s dostatečnou kinetickou energií.

JájsemRaibek

Zcela bez problémů by to byl člověk. Ten už dokázal zničit věcí, ba nemá daleko ke zničení celé planety.

hapiky

A co kdyby se ten hypoteticky nejtvrdší materiál dostal mezi dvě černé díry?
Také je možné, že by zde platilo – když se dva perou…

xxx3

Jasně, Chuck Norris, s prstem v nose ;)