wertygo

Přišel mi rozsudek, že mi má určitá osoba zaplatit náhradu škody a dluh. Osoba však nereaguje. Co teď?

Dobry den, prisel mi rozsudek od soudu, ze mi ma urcite osoba zaplatit nahradu skody a dluh na zdravotni pojistovne. Na SMS a volani neodpovida. Co ted? Dekuji.

Nejlepší odpověď
Hans51

Až ten rozsudek nabude právní moci, obraťte se rovnou na exekutora. Předžalobní upomínka povinnému nepřijde, protože už o žalobě rozhodnuto bylo – je vydané rozhodnutí.

Další odpovědi
Kepler

Obrátil bych se s tím na PČR, která by už jistě dotyčného kontaktovala a v případě, že by k platbám nadále nedocházelo, vrátila by se věc soudu. V krajním případě by mohl být podán návrh na exekuční vymáhání dluhu. Nejdřív by dlužníkovi přišla předžalobní upomínka.

ivzez

Nahlásila jsem Keplerovu naprosto zmatenou a nesmyslnou odpověď.

[Poslední dny začínám mít pocit, jestli se Keplerovi někdo nenaboural
do účtu. Keplerovy odpovědi přece bývaly výborné, kolikrát jsem mu jen
místo vlastní odpovědi mohla dát palec…]

Kepler

V čem byla moje odpověď zmatená a nesmyslná? Nechápu.

ivzez

Po nabytí právní moci rozsudku je nutné postupovat tak, jak píše Hans51. Předžalobní výzva nemá po vynesení rozsudku žádný smysl (žádné opodstatnění) a PČR má jiné úkoly, platební nechopnost dlužníků není neřeší.

PČR není oprávněna po vynesení rozsudku
„vracet věc soudu“.

——
A co opakovaná záměna majitele
(pronajímatele) a nájemce?

V poslední době mám opravdu pocit,
že ty odpovědi píše někdo jiný…

Kepler

Chápu. Netvrdím, že moje odpověď byla správná, ostatně nikdo z nás asi není právník. Prostě si myslím, že došlo k maření výkonu soudního rozhodnutí. Je-li podán návrh na exekuci, ať už od kohokoliv, exekutor posílá předžalobní výzvu VŽDY. O to ale nejde. To, že jsi označila mou odpověď za zmatenou a nesmyslnou, se mě dotklo. A už vůbec by to neměl být důvod k vymazání odpovědi. Kdyby se to uplatňovalo důsledně, pak by musela být vymazána jejich velká část. Mýliti se je lidské a mýlit se můžeš i ty.

Hans51

Exekutor nezasílá předžalobní výzvu, ale výzvu k úhradě 😉 obsahově jde v podstatě o totéž, ale je nutno tyto dvě výzvy odlišovat. Předžalobní výzva se zasílá před začátkem soudního řízení, kdežto exekutorova výzva k úhradě až po jeho skončení, kdy je rozsudek pravomocný a vykonatelný.

Každopádně s Vámi souhlasím, Vaši odpověď bych za zmatenou a nesmyslnou neoznačil 😉

Kepler

No, já jsem takto odpověděl z vlastní zkušenosti, protože předžalobní upomínka mi od exekutora zaslána BYLA. Soud ale u toho nefiguroval, vše bylo vedeno pouze exekutorem.