Studánka v p

Poradíte? Jak rozředit hlínu, příp. jinak ji vytáhnout, když je hlínou ucpaná kovová trubka dlouhá cca 6,5 m?

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky

Dobrý den, pečuji o studánku .Má však ucpanou trubku (kovovou).Trubka je dlouhá cca 6,5 m .Je ucpaná hlínou.

Závěr: Neví prosím někdo jak rozředit hlínu příp.jinak vytáhnout?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Předpokládám že jde o vodovodní trubku s průměrem menším, než 1 coul (palec > 2,54cm) – obvykle 3/4´´ nebo 1/2´´. V takovém případě s instalatérským perem asi nepochodíš, protože v ní není prostě dost místa, aby se mohlo pero dostatečně při točení „rozmáchnout“.

Takže zbývá pouze ta wapka (vysokotlak), jak píše Kepler, což má také svoje limity/úskalí.

Jako ideální se mi jeví stavební roxor (armovací železo) příslušné délky na konci rozbroušené do „V“ (pokud možno vykovaný a zakalený), Kombinací točení (druhý konec roxoru naohýbáš jako kliku) a příklepů by mohla být šance. Je třeba počítat s tím, že železná trubka (zvláště pokud je v zemi víc jak 20 let) je „zarostlá“ (koroze) a hrozí její roztržení.

Jinak mě nic nenapadá, vyjma asi nejoptimálnějšího řešení – výměny celé trubky. ;) :D :D

Další odpovědi
Hlada

Instalatérským pérem.

Kepler

Do otevřeného konce trubky vsunout hadici o menším průměru, zakončenou tryskou. Chtělo by to co nejvyšší tlak, ideální by byla wapka.

dr.luha

Prošťourat instalatérskou spirálou na odpad. |:-)

Mc Merkurion

… tak záleží co chceš: jestli zachovat trubku, tak s ní nic nedělej, ten bordel jí drží pohromadě, jestli vodu, tak vyměnit trubku …

mosoj

6,5 metru tvrdé trubičky napojit na tlakovou vodu. Trubičku pod tlakem postupně zasouvat směrem od výtoku do ucpané trubky. Pohybem a tryskající vodou z trubičky narušovat hlínu. Voda ji bude zároveň vyplachovat ven. Takto to půjde i bez krtka.

Edison

Krtek. Prakticky v jakékoli podobě. Od supertlakové vody, přes pero, nějakou tu superchemii až po toho malýho černýho živýho hajzlika.

Dochy

Mosoj:
To je další řešení pod názvem krtek, které zmínil Edison. Na čištění trubek existuje zařízení (ale nevím jak velké) kde na konci hadice je spec trysk a několika tryskama směřujícíma zpět a asi jednou směřující vpřed. po napojení na vodu je schopno se „samo“ proplazit i klikatýma trubkama, trysly směřující vpřed tomu sami dávají energii pro pohyb vpřed, přední tryska narušuje bordel v trubce. Přezdívka: kupodivu „krtek“ 😉

Dochy

http://www.nilfisk-centrum-morava.cz/vapka-eu/eshop/0/0/5/185-Nilfisk-Cistic-potrubi-15-m-KRTEK
jedna z menších verzí i s obrázkama 😉