Kladivoun12

Dnes mi volala Policie ČR kvůli výzvě podání vysvětlení podle § 158 odst. 7 trestního řádu. Zůstane mi tato výzva v TR?

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat na vysvětlení a zdali mi tato výzva bude zůstávat v trestním rejstříku, nebo jestli se to vyřeší na policii a dále se to nebude nějak řešit.
Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

V trestnm rejstříku jak už název vypovídá se zaznamenávají jen uložené tresty. Trest může udělit jen soud.
Podání vysvětlení je prostě výslech a to neznamená, že musí skončit u soudu.
Pak je ještě přestupkový rejstřík, kam se zaznamenávají pravomocně udělené sankce za přestupek.

Další odpovědi
klumprt

V trestním rejstříku jsou toliko záznamy o pravomocných trestech. Podání vysvětlení je teprve jedním z prvních kroků k takovému trestu. Pokud tam jdete kvůli nějakému vlastnímu průšvihu, čeká vás po vysvětlení ještě nejméně:

  • zahájení trestního stíhání
  • výslech obviněného
  • prostudování spisu
  • podání obžaloby
  • hlavní líčení
  • rozsudek
  • případné odvolání
  • rozhodnutí o odvolání
  • nabytí právní moci rozsudku nebo trestního příkazu

Někdy se to místo hlavního líčení odbyde trestním příkazem a to jde pak všechno rychleji, pokud si nepodáte odpor.
Případně se může vést zkrácené přípravné řízení, a to je místo trestního stíhání tzv. sděleno podezření a k soudu to jde zhruba po 14 dnech.

Jestli to zůstane na policii nebo se to bude dál řešit, to záleží na tom, co vám dokážou. To záleží i na tom, co jim řeknete o tom, co jste provedl.

Pokud budete podávat vysvětlení k cizímu průšvihu, tak můžete zůstat v klidu. Pak je pouze možné, že vás budou ještě volat jako svědka k soudu. Ve vašem rejstříku se to ale rozhodně nijak neprojeví.

Edison

Podání vysvětlení je podání vysvětlení. Dokonce se vůbec nemusí jednat o zahájení úkonů vůči předvolanému. Pokud by se jednalo o podezření vůči předvolanému, a to pořád nic neznamená, to by se vyskystlo na nějakou dobu pouze v análech policie, to ale nemá ŽÁDNOU právní váhu. Ostatní už napsali ostatní.

Cenobita

Policie zásadně vyzývá písemně a doporučeným dopisem pod č.j. Telefonicky je to sice možné, ale může jít i o nějaký špatný vtip.