Avatar uživatele
Oscar36

Pokud mám v určitém měsíci cca 30 h přesčasů, může mi mistr „udělit áčko“ za neomluvenou absenci?

Omluvene to bylo jen ten dotyčný byl nastvanej,že jsem nedošel.
Podotknu ještě , že dělám přesčasy každý měsíc víceméně nuceně,vzhledem k tomu,že mam smlouvu na 8mi hodinové směny. Jenže na té pozici kde jsem po mě chtějí kolem 200h každý měsíc,protože není kdo jinej by šel. Samozřejmě práci můžu změnit kdykoliv. Mě ty přesčasy až tak moc nevadí,dělám to tu přes dva roky. Tím chci říct , že mi chce dát áčko na tyhle přesčasový hodiny.....
Děkuji za předchozí odpověď a předem za případné další odpovědi.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Drap před 1686 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Samozřejmě. Přesčas je přesčas a směna je směna. Pokud neni dohodnuto, nelze si přesčasy vybírat podle libosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

Ano, může. Doporučuji prostudovat tuto problematiku zde: https://www.pra­ceamzda.cz/clan­ky/neomluvena-absence-zamestnance

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Nařídit přesčas zaměstnavatel může jen za určitých okolností, které jsou uvedeny v ZP. V těchto případech je neomluvená absence áčkem, ať jde o normální směnu, nebo přesčas. Uvádíš ale, že absence omluvená byla, pak tedy nechápu, proč šéf chce dát áčko…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Zaměstnavatel smí bez souhlasu zaměstnance nařídit do 150 hodin ročně. Se souhlasem zaměstnance do 300 hodin. Zaměsntnaci pak náleží primárně náhradní volno, až pokud si jej nemůže vybrat, ovšem opět se sopuhlasem zaměstnavatele, mzda za přesčas a příplatky za přesčas. Pokud už zaměstnavatel nařídil přesčasovou práci, pak může i udělit neomluvěnou absenci.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

„Áčko se neuděluje“, neomluvené absence se dopouští zaměstnanec.

I kdybyste byl se zaměstnavatelem dohodnut o poskytnutí náhradního
volna místo příplatku za práci přesčas, nesmíte si čerpání náhradního
volna určovat sám → to podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel.

Takže vyhodnocení Vaší absence jako neomluvené
je v pořádku, zaměstnavatel jedná v souladu se zákonem.
__

K Edisonově odpovědi:
V případě dohody zaměstnavatelem se zaměstnancem o další práci
přesčas lze dohodnout až 52 × 8 hodin, tj. max. 416 hodin ročně.

300 hodinami ročně pro jednoho zaměstnavatele je
omezen rozsah práce vykonávané na základě DPP.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Proto preferuji práci na sebe 🙂
Nemusím nic podobného řešit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

Myslím, že tě zneužívají. Asi bych s nimi ukončil spolupráci.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Podle mně: Za neomluvenou absenci během standardní směny ano, máš áčko. Bez ohledu na odsloužené přesčasy

Za neomluvenou absenci za nařízený přesčas – nejsem si jist.

Za neomluvenou absenci za nařízený přesčas nad rámec „nařiditelných“ přesčasů – těžko.

Pokud máš evidenci a je pravda jak píše Edison, že přesčasů nesmí být více než 300h ročně (nemám důvod mu nevěřit) pak by mělo se před zaměstnavatelem zmínit o zákoníku práce a měl by vychladnout (či alespoň přiškrtit ventil)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Ivzez: Jedna nejasnost. Podle textu dotazu to vypadá, že ta absence nemá být za nepřítomnost na běžné směně, ale za neodpracovaný nařízený přesčas. (Oscare, upřesni prosím, v tom dotazu vidím obě situace a nevím, která je ta pravá)

před 1686 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Pracovní dobu určuje, pracovní směny rozvrhuje a práci přesčas nařizuje zaměstnavatel.

Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny naplánované pracovní směny, nesmí odmítnout ani práci přesčas. Odmítnout by mohl jenom práci přesčas nad rámec zákoníku práce, tj. nad 150 hodin bez dohody, nad 416 s dohodou.
___

Na mě otázka působí dojmem, že tazatel bez omluvy nepřišel do práce a chtěl by neomluvené hodiny „zaplácnout“ z přesčasových ho­din.

Ale máte pravdu, že ten text není úplně jednoznačný → Větu „Tím chci říct , že mi chce dát áčko na tyhle přesčasový hodiny…“ si lze vysvětlit různě.

před 1686 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

„Pracovní dobu určuje, pracovní směny rozvrhuje "- to ale může být zakotveno v pracovní či kolektivní smlouvě, nebo podobném vnitřním dokumentu. Nejde li o práci na směny, předpokládám, že májí nařízenu nějakou standardní pracovní dobu.
"Odmítnout by mohl jenom práci přesčas nad rámec zákoníku práce, tj. nad 150 hodin bez dohody“ – podle toho co píše už pracuje nad 150h limit, tj. další práce je možná jen se souhlasem zaměstnance. Takže pokud odmítne mělo by to být OK (tedy pokud odmítne v době, kdy mu zaměstnavatel přesčas nařizuje či navrhuje, pokud by odmítl až poté co nepřijde do práce, pochopil bych jisté „rozladění“ zaměstnavatele)

před 1686 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Zakotvení režimu a pracovní doby by jistě možné bylo, ale zaměstnavatel by si tím svazoval ruce. → nemohl by v případě potřeby nic měnit bez souhlasu zaměstnance.

No, jestli tazatel situaci neupřesní, těžko se posuneme dál.

Na mne to zatím působí dojmem, že vynechal směnu a chtěl ji „nahradit“ hodinami z přesčasů.

před 1686 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

Já to vidím jako Ivez, a nic nejasného tam není. Snad jen
„Omluvene to bylo jen ten dotyčný byl nastvanej,že jsem nedošel.“
Když to bylo omluvené, tak je jasné že nedošel…
Zkrátka jednou nepřišel do práce, má absenci.

před 1686 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek