ivzez

Dnes uplyne 200 let od prvního uvedení jedné slavné vánoční písně. Víte které?

Věděl by někdo bez pomoci vyhledávačů?

Malá nápověda: Píseň byla údajně přeložena do více než 300 jazyků (včetně češtiny),
je známá po celém světě (prý je to nejznámější vánoční píseň), má své muzeum a kapli…

K obrázku:
Autor zápisu zemřel v roce 1863, kopii zápisu lze volně používat.

Nejlepší odpověď
annas

Dnes 24. 12. 2018 opakovali v TV pořad První Tichá noc. Připomněli 200. výročí od jejího uvedení, tj. Štědrý večer 1818.

Chtěla jsem se díva, a nevyšlo mně to.

"První Tichá noc je podmanivý dokumentární příběh, který začíná ve skromných podmínkách rakouského venkova a končí ve světově nejpopulárnější vánoční koledě zpívané v nejrůznějších jazycích. Představí dva chudé chlapce – Josepha Mohra a Franze Grubera – kteří vyrostli na rakouských dlážděných ulicích a v dřevěných vesnicích. Těžká léta, která je formovala, je nakonec přivedla k setkání v chudém venkovském kostele, kde se spojila Gruberova hudba a Mohrův text. Tak vznikla klasická koleda o narození božského dítěte – Ježíše za klidné noci v starobylé Palestině.

Vaším průvodcem bude známý anglický herec a hudebník Simon Callow, který vycestuje do rakouské vesnice Oberndorf a Mozartova rodiště Salcburku, kde objevuje dojemné počátky světově nejoblíbenější a nejmilovanější koledy"

https://tv.sez­nam.cz/program/8020670

Film který vznikl v r. 2015.

https://www.csfd­.cz/film/571692-prvni-ticha-noc/prehled/

Další odpovědi
Kepler

Podle notového zápisu (nikoliv textu) poznávám Tichou noc.

autacek

Je to Tichá noc, mimochodem, v textu je to napsáno 😉

orestez

Fakt dvě stě let? Tak to díky! Ta píseň je super.

EKSOT123

Já hudbě rozumím jak koza petrželi, tak to dávám jen do diskuze.
Před 2 týdny jsem zrovna jel přes Salzburg, tedy kousíček od Oberndorfu. Jen nevím, jestli v té době oblast nepatřila k Německu. Pěkné je, že píseň se prý neuchytla a náhodně ji objevil odloženou varhaník. Tady je odkaz na provedení v různých jazycích: https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=Silent+nig­ht+in+differen­t+languages

EKSOT123

samozřejmě u této písně bude spíš záležet na provedení,než na jazyku.Přesto to zní zajímavě třeba japonsky,holandsky nebo právě maďarsky: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=aHuvL3Ou­MKA#t=13m58s