FlAsh_7

Jak to bude jednou v prohlídkách?

V dnešní době můžeme slyšet od průvodců na hradech a zámcích to, že exponáty jsou vyrobeny z např. slonoviny, mramoru, zlata, drahokamů apod. To všechno jsou na dnešní dobu poměrně vzácné suroviny, které si nemůže kde kdo dovolit. Myslíte si, že jednou v budoucnosti budou dnešní předměty z např. pravého dřeva, kovu apod. stejně honosné, jako dneska slonovina apod.?

Odpovědi
Drap

Ne, nebudou

aliendrone

Cena drahých kovů apod. obsahu u historických artefaktů činí zpravidal jen zlomek celkové ceny, nejvyšší hodnotu má tzv. „cena historická“. A to již dnes.
Jdi si schválně koupit kus sprosté pálené hlíny s názvem „Věstonická Venuše“ – poženou tě takovým způsobem, že bych si na to zamluvil první řadu s popcornem!
I blbý kousek obyčejného papíru (a nemusí být starý víc jak pouhých několik staletí) se často NEDÁ koupit, pokud je to třeba „Deklarace nezávislosti“ nebo jen za těžké peníze > „Modrý mauritius“.

Olověná soška (vešebta) z období egyptské 18. dynastie se vydražila za miliony €, zájemců byly mraky! (obecně památky ze starověkého Egypta jsou drahé jaxviň s ohledem na jejich omezené množství na trhu [kvůli zákazu vývozu ze země], nové přidávají na trh dodávají jen pašeráci (pochopitelně ilegálně). Je přitom fuk, z jakého jsou materiálu. ;) :)