Kuba K

Proč se třeba slovo GEGEN nebo FREITAG čte dlouze?

Ahoj, chci se jenom zeptat proč se třeba slovo GEGEN nebo FREITAG čte dlouze. Znám pravidla kdy číst dlouze a kdy krátce, ale na tyhle slova mi nesedí ani jedno z nich.
Danke :)

Odpovědi
quentos

Ve slově „gegen“ se první E čte dlouze proto, že je přízvučné. Druhé přízvučné není, čte se tedy jen jako neurčitý krátký zvuk (ᵊ).
Podobně je tomu se slovem „Tag“. „A“ je přízvučné, čte se tudíž dlouze. Ve slově Freitag už sice přízvučné není, ale délka se zachovala zřejmě jako „pozůstatek“ přízvučnosti slova „Tag“.