MasterGames

Difuze má více definicí, jaká je podle vás ta nejlepší, nejvýstižnější?

Nejlepší odpověď
annas

Všechny definice difuze najdete v odkazu.

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/di­fuze-difuze-difuse

"difuze, difúze, difuse

Význam:
• rozptyl, rozšiřování, šíření, prolínání, mísení, pronikání

• pohyb částic vyvolaný gradientem (např. teplotním, koncentračním), jejich spontánní mísení v důsledku náhodného tepelného pohybu, disperze

• (fyz.) rozptyl nebo lom světelných paprsků (nebo jiného elektromagnetického záření) po dopadu na nerovný povrch nebo po průchodu průsvitnou látkou

• (sociol.) rozšíření jazykových nebo kulturních prvků, praktik nebo inovací v rámci určitého společenství nebo z jedné komunity do jiné

• (meteor.) rozptyl atmosférických prvků nebo vyrovnání atmosférických podmínek v důsledku vířivého pohybu vzduchu i pohybu molekulárního

• zjemnění ostrých rysů objektů na fotografii, videozáznamu ap."

--
Obecně -"( fyz.) samovolné pronikání atomů nebo molekul z oblasti vyšší koncentrace do oblasti nižší koncentrace vlivem tepelného pohybu částic

difuze = rozptyl "

https://www.nechy­bujte.cz/

Další odpovědi
Edison

Podle oboru. Obecně jde spíše o český ekvivalent: Rozptylování. Něčeho v něčem jiném.

Gus_Fring

Já vždy uměl, umím a snad budu umět: Difúze je samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky.

Kepler

Jaká je nejvýstižnější nevím, ale je to pojem tak široký, až mě to samotného překvapilo:
rozptyl, rozšiřování, šíření, prolínání, mísení, pronikání; pohyb částic vyvolaný gradientem (např. teplotním, koncentračním), jejich spontánní mísení v důsledku náhodného tepelného pohybu, disperze; (fyz.) rozptyl nebo lom světelných paprsků (nebo jiného elektromagnetického záření) po dopadu na nerovný povrch nebo po průchodu průsvitnou látkou; (sociol.) rozšíření jazykových nebo kulturních prvků, praktik nebo inovací v rámci určitého společenství nebo z jedné komunity do jiné; (meteor.) rozptyl atmosférických prvků nebo vyrovnání atmosférických podmínek v důsledku vířivého pohybu vzduchu i pohybu molekulárního; zjemnění ostrých rysů objektů na fotografii, videozáznamu ap.
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=difu­ze&typ_hledani=pre­fix

Klaproth

Jakou difuzi máš na mysli?

marci1

Rozptylování se částic v prostoru (třeba difuzér fénu na vlasy). 🙂

Edison

GF: A to platí i v optice? Nebo ve společenských oborech? Myslím, že píšeš jen tak o chemii… 🙂 Ve fyzice to bude znít kapku jinak. V optice rovněž.