annas

Dějiny lidstva jsou pokračováním dějin přírody.“ „Příroda je stále nekonečně populárnější než dějiny.“ jak chápete?

1. Aleyxandr Ivanovioč Gercen – Zdroj: https://citaty­.net/citaty/3632-alexandr-ivanovic-gercen-dejiny- –

2“ Kare,lCapek – Zdroj https://citaty­.net/citaty/14349-karel-capek-priroda-je-stale-nekonecne-popularnejsi-nez-dejiny/

Nejlepší odpověď
Rokio

Lidská kultura je závislá na přírodě, ale příroda na člověku nikoliv.

Další odpovědi
aliendrone

Popravdě moc to nechápu, snad jen že příroda je krásná, zato lidské dějiny jsou převážně souhrn zvěrstev a zhovadilostí. 😮

zjentek

Cítím z citátů bezohledné bytosti, schopné ničit krásu. Cítím z nich lidstvo. Proč, to opravdu nevím.

annas

„Dějiny lidstva jsou pokračováním dějin přírody.“ Lze souhlasit se slovy K. Čapka : Příroda je stále nekonečně populárnější než dějiny.“

Příroda ovlivňuje život člověka včetně jeho kultury, symbolikyya folklóru – např. česká lípa, kanadský javor, obecně bílá holubice jako symbol míru. .

Dá říci, že i když je příroda mocná, ale přesto proti některým lidským zásahům je bezmocná. Např. při regulaci toku řek i ničení půdy, znečištěním fyzickým odpadem , zavlečením invazivních rostlin,,smogem nevhodnými plodinami a rostlinami se chová nepřátelsky.

Proto se moc přírody objevuje jako extrémy v jejím chování, které působí výrazně na vývoj civilizace a obyvatelstvo. Jde o záplavy, které existovaly vždy, zemětřesení, vulkanické erupce. Stejně jako nerostné bohatství vedlo k válkách atd,. To ovlivnilo stěhování obyvatelstva, hledání nových míst, často i drancování, nepřátelství mezi národy. .
To vše bylo či stále je nebezpečné , ohrožuje a má přímý negativní dopad na člověka.

„Ne přírodě poroučet, přírodu poslouchat!“ Bacon
Člověk je dílem přírody, existuje v přírodě, nemůže se od ní izolovat, nemůže – a to ani v myšlení – se z přírody vyabstrahovat.“ Paul Henry Dietrich Holbach

V historii vývoje lidstva se uvádějí jako určité mezníky zmiňované katastrofy, Hypotetické kdyby ukazuje na to, že mocná příroda ovlivnila historii lidstva.

Nepíši o tom, že lidé si stavěli první obydlí, kde bylo dřevo, hlína, kamení, voda a možnost zajistit si jídlo.