EKSOT123

Dalo by se šlechtěním dosáhnout např. u krávy a jiných zvířat tak široké škály vzezření, jak to máme dnes u plemen psů?

Bez genových manipulací. Jde mi o to, jestli k tomu mají ty druhy vůbec potenciál a ještě lépe o genetický mechanismus dosažení takových rozdílů. Teda osobně doufám, že to nikdo nebude příliš zkoušet, viděl jsem třeba chudáky okrasné holuby, vyšlechtěné, aby měli peří úplně dole na nohách, což jim ztěžovalo život. Takovému šlechtiteli a chovateli bych přál, aby ho taky někdo vyšlechtil…

Odpovědi
zjentek

Přestože nejsem genetik, tuším, že to nelze, ale… líbilo by se mně, kdybychom např. u krav dosáhli šlechtěním tak široké škály vzezření, jako tomu dnes máme u člověka. (;

NoFear

Asi jo, ale trvalo by to, než by jich bylo tolik (pár století). Ale není k tomu důvod. Krávy se chovají skoro ve stejných podmínkách = ve stejných nebo podobných místech pro stejné účely. Žádné šlechtění se neuskutečňuje. Kromě rozmnožovacího a produkčního (ať rodí, co nejvíc, mají víc mléka atd). Jen tímto způsobem se šlechtí skot.
Myslím, že šlechtit se dá všechen život. Do velmi rozzmanitých podob.

dudu

Můj kolega vždycky říkával, že všechno jde, jenom malé děti nechodí. Kráva není určena k očumování, nýbrž k užitku s cílem odchovat mléčné nebo masné plemeno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Zjentek, paráda 🙂