Avatar uživatele
EKSOT123

Dalo by se šlechtěním dosáhnout např. u krávy a jiných zvířat tak široké škály vzezření, jak to máme dnes u plemen psů?

Bez genových manipulací. Jde mi o to, jestli k tomu mají ty druhy vůbec potenciál a ještě lépe o genetický mechanismus dosažení takových rozdílů. Teda osobně doufám, že to nikdo nebude příliš zkoušet, viděl jsem třeba chudáky okrasné holuby, vyšlechtěné, aby měli peří úplně dole na nohách, což jim ztěžovalo život. Takovému šlechtiteli a chovateli bych přál, aby ho taky někdo vyšlechtil…

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? NoFear před 1220 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Přestože nejsem genetik, tuším, že to nelze, ale… líbilo by se mně, kdybychom např. u krav dosáhli šlechtěním tak široké škály vzezření, jako tomu dnes máme u člověka. (;

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
NoFear

Asi jo, ale trvalo by to, než by jich bylo tolik (pár století). Ale není k tomu důvod. Krávy se chovají skoro ve stejných podmínkách = ve stejných nebo podobných místech pro stejné účely. Žádné šlechtění se neuskutečňuje. Kromě rozmnožovacího a produkčního (ať rodí, co nejvíc, mají víc mléka atd). Jen tímto způsobem se šlechtí skot.
Myslím, že šlechtit se dá všechen život. Do velmi rozzmanitých podob.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Můj kolega vždycky říkával, že všechno jde, jenom malé děti nechodí. Kráva není určena k očumování, nýbrž k užitku s cílem odchovat mléčné nebo masné plemeno.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
EKSOT123

Zjentek, paráda 🙂

před 1219 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek