Savier

Dá se talent zdědit?

Pokud byl můj děda Mozart, je tady nějaká pravděpodobnost, že budu mít také talent na hudbu?

Nejlepší odpověď
da ny

Dá.
Bez podpory se talent nerozvíjí.
„Talentované dítě nemusí nutně vlohy zdědit po rodičích, a může se narodit do jakékoliv rodiny. Aby se nadání dítěte mohlo rozvíjet, potřebuje vhodné podmínky již v době, kdy se u něj vytváří slovní zásoba a myšlenkové dovednosti.20­. 9. 2008“
https://www.de­nik.cz/moje_ro­dina/talentova­ne_deti20080918­.html

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), BY ale NEMOHL být Váš děda. I kdybyste 1 000X chtěl. Nebyl by prarodič. ale pra, pra, prapředek 😉
U Ludwiga van Beethovena (1712–1773, by to bylo podobně.
Svůj případný talent, byste měl již dávno rozvinutý, nebo udusaný.

Další odpovědi
Drap

Zdědit se nedá říct, ale naděje je slušná, díky genetické výbavě po předcích. Ovšem genetika si moc nedá poroučet a talent může být ještě větší, ale také žádný.

aliendrone

Otázka je, co považuješ za „talent“. Pro mne osobně je to MIMOŘÁDNÁ vloha k něčemu, ,která se zcela vymyká běžným standardům. Mozart (hudební génius) je dobrý příklad.

Jiná věc je to, co píše da ny, kde jde spíše o „výcvik“. Rozvíjení (usilovné) obvykle nakonec přinese výsledky, byť NEJSOU zpravidla nijak mimořádné (existují i vyjímky z tohoto pravidla). Podívej, když tě budu denně od dětství mordovat boxem (Rocky Balboa hadr!), tak z tebe může být nakonec slušný bouchač, který snadno rozhodí sandál většině obyčejných lidí. Nicméně abys mohl být třeba mistr světa, tak k tomu potřebuješ nejen mimořádný výcvik (trénink), ale i vlohy (talent), chápeš?

Jsou přirozeně obory, kde je rozvíjení snadné. např. herectví. U nás třeba „dědičná herecká dynastie“ Rašilovů. Pradědek, dědek, fotr, syn… Normálka. Jistě, k průměrnému herectví nepotřebuješ nějaké mimořádné vlohy, ale vzpomínám na jeden článek, který si dělal srandu ze Schwarzeneggera v jeho začátcích (něco ve smyslu, že umí 4 herecké figury. Úsměv (připitomělý), zamračení (připitomělé), „normální póza“ (zmrzlý xicht) a „praštím do toho“. A že prý větší „dřevo“ v showbyznysu nenajdeš. 😉 😁 😁

A vidíš, nakonec se i herecké „dřevo k pohledání“ naučilo hrát tak, že z něj je světově slavný herec. Jistě, Hamleta by ho asi nenechal žádný soudný režisér hrát, ale chci tím demonstrovat to, že snaha (a patřičný výcvik) v jistých oborech přináší výsledky.

Jsou ovšem i obory, kde to vskutku NEJDE. Např. rodič(ové) mohou být mimořádní a geniální matematici, ale jejich děti obvykle „matematický talent“ nezdědí a usilovným výcvikem se z nich stanou „obyčejní, noname matematici“ (jakých je spousta), z nihž nic mimořádného nevypadne.

A jak píše Drap, genetická ruleta si ráda hraje podle svých pravidel. Jistě, existují velmi vzácné vyjímky, kdy potomek překoná rodiče, ale běžný je pravý opak, tedy že potomek navzdory mimořádně talentovaným rodičům není nijak mimořádný. 🙂

zjentek

Podívej se na reálnou společnost, talent se zde dědí hojně, vše zde je pouze o talentovaných, jen ti talentovaní mají svůj hlas a je docela šuměnka jak a kde ke svému talentu přišli, jestli úspěšnými rodiči, jinou smetánkou, tzv. elitou či právy v Plzni, etc. Není nejprve talent a potom publikum- toť hrubě mylný názor naivních, potažmo samotného publika. Ve skutečnosti pokud je dostatečné publikum, je i talent. Příčinou je skutečnost, že ostatní mimo „pódium“ jsou němí, nemají hlas. Děkuju.

annas

Zkuste využívat archiv nebo našeptávač,. Na většinu svých otázek najdete další odpovědi v archivu,.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dedi-se-talent
Děšdí se talent?

Nadání = vrozené schopnosti člověka k jistým výkonům, činnostem.
Talent = vynikající duševní schopnost, nadání, vlohy.

Oxbvykle se zaměňuje nadání s talentem.

Často může být nahlíženo na nadání jako na vysokou úroveň všeobecných
intelektových schopností a na talent jako na vysokou úroveň schopností v určitém směru. Dnes se oba pojmy spojují, užívá se, že je někdo nadaný a talentovaný.

Řekla bych, že talent je dědičný, jsou za něj zodpovědny geny, které se mohou projevit někdy až v další generaci.

Ale myslím si, že pro úspěch talent nestačí, důležitá je vytrvalost. Talentem může být člověk v nějaké oblasti, ale v jiné činnosti je neschopný.

Talent jen nestačí, je třeba jej využít,.

Je třeba rozlišit ,chci, mohu a musím využít své nadání/ talent.

„Aby se sny splnily, vyžaduje to píli. Věřit je to nejdůležitější!“

  • Yunho

„Tvrdá práce se vyplácí – tvrdá práce porazí talent každý den, ale pokud jste talentovaní a tvrdě pracujete, je těžké být poraženi.“

  • Robert Griffin

https://greetin­gideas.com/pa­tience-and-diligence-quotes-sayings/