bolak

Dá se nějakým způsobem oddělit olej (na smažení) od vody?

Nejlepší odpověď
mosoj

K oddělování kapalin o rozdílné hustotě se v laboratořích používají dělicí nálevky.
http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/637507/Vys­trizek.PNG

Naleješ směs oleje s vodou a necháš směs oddělit. U vody a oleje dojde k ostrému oddělení. Voda se potom vypustí kohoutkem a v nálevce zbyde jenom olej. Podobné jednoduché zařízení si lze provizorně udělat i doma. Místo kohoutku na př. hadička ,která se ohne nahoru. Pro vypuštění se spustí dolů.
Doplňuji:
Nálevky se dělají o malém průměru a vysoké. Tak se dosahuje vyšší účinnosti oddělení.

Další odpovědi
anonym

Předpokládám,že vodu nepotřebuješ.
Nech směs ´odstát´ (nejlíp v průhledné nádobě), olej – jakožto lehčí, bude nahoře a voda dole, pak můžeš olej opatrně sebrat (slít, odsát). Případný zbytek vody pak odpaříš varem při zahřátí nad 100°C.

Dochy

viz mowla.
Jinak pro větší dávky existuje zařízení, např je snad i povinně musejí mít restaurace a podobná zařízení (hledej lapol). Pak by mohlo fungovat ještě odstátí a ochlazení-zmražení (aby jedna složka ztuhla – která záleží na konkrétním oleji 😉

marci1

Jedině snad odstředěním.

elektrikář

Voda jde zmrazit a led vybrat Nebo nechat odstát olej hadičkou stočit. Zbytek postupně přidávat třeba do polévky.Menší zbytek jde i vypéct ale příšerně by to prskalo. Jde též použít k pollévání masa, nebo na tom dusit zeleninu.

honza19hk

na oddělení oleje od vody se teda aspoń u nás hasičů používá olejový separátor,používá se hlavně na sbírání oleje z vodních ploch.Sebere to jakýkoli olej,v našem případě hlavně ten automobilový,ale i olej na smažení by to sebralo.
Jeho princip odělení oleje od vody jsem ale nezkoumal.

bolak

mosoj: a v domácím prostředí? když dejme tomu omylem naleješ hrnek vody do hrnce s olejem?

mosoj

V domácím prostředí stejně, ale mezi námi, pokud by se mně to stalo tak to vyleju začnu znova. Jedině že by se jednalo o živou vodu !!!!
Jinak podotýkám, že se musí vždy jednat o směs dvou nemísitelných kapalin.

bolak

to jo // tak mě to spíš zajímalo protože už se mi to několikrát stalo, že jsem přelil vodu z hrnce s vodou do hrnce s olejem (já jsem takovejhle šikula :)) a bylo pozdě večer a další olej už jsme neměli.. a na stole vobalenej řízek