Avatar uživatele
Zlatý

Budeme se chodit pást?

Nechci Vám brát iluze, ale ...... Pokud se však podívám na kvalitu potravin, někdy si říkám, že bych chtěl dát ochutnat svým dětem to, co se tu před těmi dvaceti léty jedlo.
Nabídka potravin, které jsou teď v obchodech,je skutečně rozmanitá. Na straně druhé se za touto "rozmanitostí" skrývají jen různé barevné obaly a krabičky, které obsahují prakticky totéž. Mnoho potravin, které bychom si dovedli sami vyrobit, se vozí přes půl Evropy a zátěž exhalacemi a znečisťováním životního prostředí je větší, než jejich samotná užitná hodnota a vliv na zdraví.
Do roku 1994 platily v Československu ještě z dob minulého režimu zákonné normy, které nedovolovaly, aby klobásy obsahovaly mouku, aby jogurty obsahovaly škrob atd. atd.
Tyto normy byly zrušeny a v Česku začala doslova džungle. Potraviny jsou dnes samá náhražka. Kravský tuk je nahrazován tukem rostlinným (sójovým). Mléko, které je nápadně podobné emulzi na chlazení obráběcích nožů, se nesrazí, nejde z něj udělat domácí jogurt.
Ale stojí 8,90 Kč. Nekupte to!Jogurty nejsou jogurty, je to jogurtová hatlapatla, do které je narván škrob nebo želatina, aby toho bylo víc. Jsou v tom usmrceny mikroorganismy.Ale stojí to 4,90 Kč. Nekupte to! Sýry nejsou sýry, ale náhražky, v nichž je mléčná bílkovina nahrazena bílkovinou rostlinnou (sója) anebo škroby. Zmrzliny či šlehačka, ty se též nepotkaly s mlékem, dělá se to všechno z umělých náhražek.I v dražších zmrzlinách, které jsou deklarovány, jako mléčné či dokonce smetanové, je pouze odstředěné mléko a zmrzlina je "zkvalitněna" tukem rostlinným.Ani kvalita některých másel není nic oslnivého, je to nastavováno vodou!Většina čokolád, prodávaných v našich obchodech, nejsou čokolády, ale čokoládové imitace plné levných náhražek. Mezi tyto náhražky patří karabový prášek, který se vyrábí ze svatojánského chleba, jímž se ve Středozemí krmí ovce a velbloudi.České párky jsou dnes z většiny plněny sójou, moukou nebo separátem. Co je to drůbeží separát? Z kuřete se vyjmou prsa a stehna, která se prodají zvlášť. Zbytek - tedy kůže, kostra, hlavy i se zobáky, krky, pařáty a vnitřnostmi se rozmixují, přecedí, obarví na červeno a přidávají se do párků a klobás, v případě párků do 40,- Kč za 1kg tvoří se sójou, chemikáliemi, céčky atd.jejich hlavní složku. Kdo kupujete dražší párky a nemáte je přímo z nějaké malé porážky, nejásejte. Tyto molitanové masokostní moučky se dnes přidávají i do dražších párků. Jak jsme však byli ubezpečeni Informačním centrem bezpečnosti potravin, z tvrdého strojního oddělování při výrobě separátu (SOM - strojově oddělené maso) se získá velmi jemná masová pasta složená z částic menších než 1 mm, takže nehrozí žádná újma na zdraví. Akorát, že to žereme!(Pro zajímavost - separáty se vyráběly i dříve, sušily se a používaly se jako krmivo pro dobytek. Toto se vyrábí i dnes.Aby tento světle bledý šurvajs získal pěknou červenou barvu, narve se tam chemie.Pro potlačení nežádoucích pachů ze separátu samozřejmě existují různé chemické sajrajty.
Náhražkové prefabrikáty dnes pronikají i do takových výrobků, které vypadají navenek jako salámy či šunka. Různé bůčky a slanina je dnes vyráběna zejména z přerostlých polských prasat, která mají jinou strukturu masa, než prasata česká, která jsou více masitá a jejich bůčky obsahují více masa. Na polských bůčcích, které se k nám jako přebytky dováží je samé sádlo, ale nekupte to. Je to bílý a bílé maso je přece dietní! Hovězí maso, které obchodníci kupují od jatek jako maso z krav za pár korun, je prodáváno jako kvalitní maso z mladých býčků.
Ani milovníci ryb nemusí být ušetřeni podvodu. Máte rádi kraba? Může se vám stát, že to maso deklarované jako krabí, je z tresek. Do chleba se dnes přidávají pomleté zbytky starého chleba a pečiva, které se předtím neprodalo. Stroje tyto zbytky, (které se dříve dávaly prasatům nebo se prodávaly za nižší cenu jako krmný chleba pro domácí užitkové zvířectvo), semelou a směs je dále upravována. Přidají se speciální směsi s enzymy, pak se míchá těsto atd. atd. a na druhém konci vyjede upečený chleba. Nevadí, že obsahuje sezam nebo mák a nebo lněné semínko. Takové krásné ohnisko civilizačních chorob a alergií.Navíc se neustále snižuje podíl žitné mouky z dřívějších 45% na 20%. U rohlíků se neustále snižuje hmotnost, ale i obsah tuku, (který zajišťoval křupavost), až na polovinu. Z rohlíků se stává gumová hmota, která druhý den ztvrdne a chleba je bez chuti.
Kečupy a hořčice nejsou hořčice, je to voda s moukou nebo se škrobem, ve které je s bídou
10% skutečného kečupu nebo skutečné hořčice. Dnes už se na některých "kečupech" vyskytuje na druhé straně malý název "kečupová " či "rajčatová omáčka." Tyto blivajzy se v regálech tváří jako kečupy, ale viděly rajčata leda tak z rychlíku. Maso, zejména dovezené, je "nastavováno" vodou, která je do něho injekčně vpravována. Do některých masných výrobků je pro změnu zase injekčně vpravována levná sójová bílkovina. Konzervy obsahují blíže nespecifikovanou hmotu, která nemá s kousky dobrého masa, které jsme nacházeli v socialistických konzervách, nic společného. Landšmít, který se dřív vyráběl z masa a dal se nakrájený opéct nad ohněm, je dnes nedefinovatelný prejt z kůží a šlach slepený obarveným škrobem, který se vám buď po napíchnutí na klacek rozpadne nebo nad ohněm rozteče.Lečo s klobásou již dávno není ta dobrá zelenina s klobásou, ale to lečo vypadá, jako by už jednou prošlo žaludkem a ta "klobása" je sójová. Hovězí a
vepřové maso ve vlastní šťávě nezřídka obsahuje i polovinu rozmixovaných kuřecích kostí a kůží, které se dříve mlely v kafilérkách na masokostní moučky pro zvířata. Ty "kvalitnější" konzervy obsahují kůže, takže když tato pochoutka na talíři zchladne, lze ji úspěšně použít jako lepidlo. Paštiky a pomazánky jsou nastavovány škrobem, moukou a drůbežími separáty. Prošlé maso ze supermarketů je očišťováno octovou vodou, nakládáno do marinád a podáváno jako specialita
k letnímu grilování. Různé saláty jsou zakonzervovány tak, aby vydržely, ale skutečnou majonézu viděly leda tak z rychlíku. Dorty a dezerty jsou vyráběny z náhražek, stejně jako různé oplatky a tyčinky. Sirupy nejsou vyráběny z ovoce, ale jedná se o vodu z cukrem, ve které je ovocná příchuť.Z českého piva se povětšinou staly europatoky
univerzální chuti vyrobené v systému CKT/HGB, který "přeskakuje" klasické zrání a dokvašování v ležáckém sudu. Univerzální bývají i následky požití těchto chemikálií - rektální zvracení čili sračka. Skalní pivaři dnes přecházejí na 11°° pivo, které má aspoň trochu úroveň dřívější desítky. Některá šumivá vína se nedělají tradičním zráním, ale vyrábí se jako sifón. Víno, které má úroveň vín krabicových, se nasytí CO2 a prodává se v regále jako "šampáňo."
Vzadu na vinětě se lidé s dobrým zrakem mohou dočíst, že se jedná o perlivé víno." A dalo by se pokračovat.Pokud si někdo myslí, že když si koupí dražší výrobek, či dokonce výrobek značkový, že je zaručena vyšší kvalita, je na omylu. I značkové výrobky, prodávané v rámci celé Evropy, jsou v Česku vyráběné z náhražkových surovin. Zmrzlina Magnum, která stojí stejně v Česku i Španělsku, se v EU vyrábí z mléka, v Česku z levnějších rostlinných tuků.Takových a různých dalších šmejdů žereme stále více a více, ale nezoufejme, bude hůř. Podíl výrobků se stále vyšším obsahem náhražek bude růst. Takové chuťovky, jako např. "dietní" drůbeží hamburgry, které se skládají z poloviny z drůbežího separátu a z druhé poloviny z vepřových kůží, jsou jen začátkem dalších inovací. Složení výrobků, které se uvádí na jejich obalech, bude psáno stále menšími a menšími písmeny, aby si ho už nemohli přečíst ani ti, co mají zrak v pořádku. Čekají nás doby, kdy budeme doslova "žrát" takové potraviny, jaké známe z francouzského filmu Křidýlko nebo stehýnko, přičemž autoři se budou inspirovat českým filmem „Návštěvníci,,
kteří jedli amarouny. Zatím jíme potraviny, které vypadají jako tradiční, ovšem jejich náplň je "božská" (jen Bůh ví, co v tom je!).
Samozřejmě, že se dají koupit i dobré potraviny.Párky, které obsahují maso, jogurty bez želatin a škrobů, křupavé rohlíky, co vydrží do příštího dne, kečupy z rajčat apod. Je to však luxus! Ano, to co bylo za socialismu standardem a normou je dnes luxusem. Stát bohužel dělá v dnešní době na lidech určitou formu podvodu, týkající se jejich spotřebního koše, potažmo životní úrovně. U potravin se sice vychází z jejich hmotnosti, nikoliv však kvality. V Německu si takový bordel výrobci dělat nedovolí. I levné výrobky tam mají svoji úroveň, např. nejlevnější špekáček za 1,45 euro obsahuje 70% masa, v Česku za stejnou cenu koupíte "špekáček," který obsahuje pouze 27% masa.Česko se v posledních letech stalo popelnicí či odpadkovým košem Evropy.

JUDr. Jaroslav Janeček advokát, rozhodce při Hospodářské a Agrární komoře ČR správce konkurzní podstaty u Obchodního oddělení Městského soudu v Praze člen Syndikátu novinářů

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pane Dudu,víte kolik zeleného se dá jíst - pampelišky,lebeda,sedmikrásky atd. Ale i zde může být chemie,jedině snad z vlastní zahrady...
Vážně,třeba máslo v obalu,na němž je vyobrazena kráva,má nejhorší kvalitu. Máslo,jehož se zbavují v EU a dávají je nám.Je to smutné.Jenže ani dražší potraviny nejsou zárukou kvality,i kjdyž .... jenže všichni je nemohou kupovat.Co ale zbývá???

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Bohužel, na to nejde dost dobře odpovědět. Svým způsobem lze jen závidět těm, kteří mají možnosti si základní potraviny vypěstovat sami. Bohužel nastavené podmínkky pro zemědělství jsou takové, že i tuto činost je nutno dotovat z jiných příjmů, jinak by se neuživil. A nabízené biopotraviny jsou nehorázně drahé, mnohdy již od pohledu pochybné jakosti.


Avatar uživatele
Pokročilý

Z toho důvodu nejím maso
Doplňuji:
Je mi z toho špatně a to si nepředstavuju co všechno je v paštice


Avatar uživatele
Stříbrný

Musím bohužel souhlasit. Dnes koupit solidní kvalitní potravinu je veliký problém.
Shrnu to do pár bodů:
PRVOVÝROBA - největší chudáci zemědělci nemají takové dotace jako v sousedních zemích. V poslední době hit "farmářské trhy"
POTRAVINÁŘI - tvrdí, že je obchodní řetězce tlačí do konkurenčních nižších cen. A tak nakupují suroviny venku a nebo kvalitu nahražují (soja, škroby atd).
PRODEJCI - malé soukromé krámky prakticky nejsou (zlikvidováni v min.režimu, v Polsku a Maďarsku bylo za komunistů povoleno drobné živnostenské podnikání) a obchodní řetězce prodávají většinou to co venku nikdo nechce a nám tvrdí jak je vše nej. a lžou.


Avatar uživatele
Pokročilý

Já bydlím na malém městě,kde jsou asi 2 pekárny,v okolních vesnicích jsou chovatelé dobytka,kteří dávají maso k porážce sousedícím jatkám...Zeleninu kupuji pouze v maloobchodě,kde vím,že je od zdejších pěstitelů nebo si zajdu na trh.Dávám přednost značce Klasa A a tak podporuji České výrobce potravin.Lze využít i prodejny se zdravou výživou...
Je pravda,že maso od řezníka je dražší,ale kvalitnější a neplatím za plastový obal.
Souvisí to i s globalizací a je jen na nás jestli to budeme bojkotovat a nedávat příležitost obchodním řetězcům se tady roztahovat.Je to o tom zastavit se a dát si práci přemýšlet o tom,jestli se mi vyplatí koupit za pár kaček nějaké nahrážky na úkor zdraví nebo zvednu zadek a oběhnu pár dobrých maloobchodů s kvalitním zbožím. V tomto případě,který popsat dudu se jedná o kvantitu a kvalita našeho života se stává historii.To následně nahrává farmaceutickým společnostem a z této problematiky se stává uzavřený kruh.


Avatar uživatele

Nemám,co bych dodala,do puntíku s vámi souhlasím.


Avatar uživatele
Bronzový

Dudu, ty ses ale rozjel! Mám štěstí, že celá moje rodina je skoro úplně soběstačná, co se potravin týká, pokud jde o vepřové a drůb. maso, vejce, brambory, ovoce a zeleninu i výrobky z nich, tj. různé paštiky, masové pomazánky, lančmít, masové konzervy, domácí uzené maso a slaninu, párky a klobásy, to vše z našeho vlastního masa. To maso vyroste z námi vypěstovaného obilí a brambor. Hovězí maso koupím jen občas v družstevní prodejně, kde je zaručený jeho původ - místní zeměd. družstvo má svoji vlastní porážku. Místo hnusných olejů vaříme a smažíme na našem dobrém sádle a nikdo mne nepřesvědčí o tom, že řepkový olej z pole 10x postříkaného proti plevelům a škůdcům je zdravější. Dělám si svoje zeleninové saláty, kečupy, protlaky a další, ten kupovaný rostlinný olej používám jen když dělám majonézu z domácích vajec. Bohužel každý tyto možnosti dnes nemá.


Avatar uživatele
Stříbrný

To neřeš nebo se z toho pomineš.
Zvykej si bude ještě hůř.


Avatar uživatele
Bronzový

Ahoj Dudu, je to zajímavý přehled jedů, obsažných v našem současném jídelníčku. Ale nejde mi na rozum, jak to, když konzumujeme takové jedy, že se délka života v naší zemi prodlužuje? Proč se musí prodlužovat věk pro odchod do důchodu, když by stačilo jen trochu těch jedů do potravin přidat a hned by bylo po problému s důchodovou reformou? Místo toho se ale průměrný věk našich občanů prodlužuje. Není to paradox?


Avatar uživatele
Bronzový

Ahoj Josefe, ptáš se jak je možné že se prodlužuje délka života? Podívej se do nemocnic, domovů důchodců a podobných institucí. Lidé tu nežijí, často jsou jen uměle udržováni v "živém stavu", krmeni ještě větší s*ačkou než popisuje Dudu. Zachránila je moderní medicína, sebrala je hrobníkovi z lopaty, a teď tam leží, ani pohnout se nedokážou, natož se sami najíst nebo dojít na wc. Péče o tyto trosky je pojišťovnami velice dobře placená, tak se lékaři hezky otáčejí, aby ty chudáky udrželi naživu. Každý kdo někoho takového poznal potvrdil, že takhle zkončit nechce, že raději zemře. Vím že to zní možná ošklivě, ale člověk by měl mít právo zemřít. Nechci podporovat zabíjení formou eutanázie, to se dá lehce zneužít. Ale nevyléčitelně nemocní pacienti by měli raději důstojně dožít v hospicu, kde je nebude nikdo obtěžovat antibiotiky, infuzemi, nutit do jídla či pití atd, kde by měli i potřebnou duchovní podporu. Zapomíná se na to že lidé mají i duši která může trpět, i když je tělo "stabilizované"! Mělo by se více myslet na nemocné, co by chěli kdyby se mohli sami rozhodnout, a více podporovat vznik hospiců. Místa v těch stávajících nestačí!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Jose1f

Milá/ý Dančo84, máš v mnohém pravdu. Napadá mi ale, když dnes lékaři dokážou starého a nemocného člověka stáhnout hrobníkovi z lopaty, proč se o něho potom nedokáže postarat jeho rodina? Každý má právo zemřít důstojně, obklopený láskou svých nejbližších. Proč má člověk umírat v nemocnici, krmený s*ačkama? Jak bys chtěl/a jednou zemřít ty?

 

Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý Drap 1248
Zlatý annas 1128
Zlatý hanulka11 985
Zlatý marci1 715
Zlatý Kepler 712
Zlatý iceT 556
Zlatý gecco 490
Zlatý briketka10 483
Zlatý quentos 456
Zlatý mosoj 406

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.