Dá se cestovat do zahraničí, pokud mi nebylo 18 let? Díky za odpověď!

Nejlepší odpověď
Výletník8

To v každém případě, ale asi myslíte cestovat bez doprovodu osob nad 18 let. Od 15 let určitě zcela bez problémů, sám jsem tak cestovával ještě v době, kdy byly předpisy přísnější než dnes. Z hlediska zákona o cestovních dokladech může cestovat sám každý, kdo má vlastní cestovní doklad, a to bez omezení věku, pokud dvoustranná dohoda nestanoví jinak. O cestovní doklad pro osobu do 15 let musí žádat a vyzvednout jej zákonný zástupce, a ten je zodpovědný za to, že dítěti předáním cestovního dokladu výjezd umožní. V příhraničních oblastech není výjimkou, že šestileté děti dojíždějí samy přes hranici do školy. Za určitých okolností mohou cestování zejména malých dětí omezovat další předpisy, u veřejných dopravních prostředků se batolata svěřují průvodčímu/letušce a v cíli cesty osobně vyzvedávají určenou osobou. Váš dotaz ale vypadá na kategorii 15–18 let, kdy je samostatné cestování s cestovním dokladem zcela běžné.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/329/1999