Human

Dá sa ukryť pred zadržaním na veľvyslanectve?

Napr. že by som bol trestne stíhaný na Slovensku, ale ukryl by som sa na nejakom veľvyslanectve (so súhlasom veľvyslanectva), mohlo by vtedy Slovensko zakročiť aj tam?

Odpovědi
led

Ano, ale nie priamo svojimi bezpečnostnými orgánmi.
Pre podobný prípad platia medzinárodné právo a medzištátne dohody.
V prípade žiadosti politického azylu platí právo štátu, na ktorého veľvyslanectvo sa stíhaný uchýlil.
V prípade trestného činu (bez politických motívov) prípad rieši v tomto prípade Slovenská polícia v spolupráci s Ministerstvom zahraničia SR a veľvyslanectvom (jeho právnym a bezpečnostným oddelením). Pokiaľ platí v danom štáte (na zastupiteľstvo, ktorého sa „schováte“) medzištátna dohoda o vydávaní páchateľov trestného činu, máte smolu. Môžu vás vydať na Slovensko.

beer

Dá, ale záleží na konkrétních dohodách mezi jednotlivými státy.¨
Konkrétně mezi ČR A SR je spousta výjimek vůči praxi v EU.