JájsemRaibek

Couvání na dálnici je trestné, považuje se i toto za trestné?

Před nějakou dobou proběhlo ve zprávách, že někteří řidiči na dálnici couvali a na základě kamerových záznamů jsou dohledáni a je s nimi zahájeno správní řízení a již padly i pokuty.
Je i toto couvání na dálnici trestné?
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jRbYWML8E­O8

Nejlepší odpověď
Edison

Myslím, že nikoli. Čin jinak trestný není trestným činem, pokud jím někdo odvrací bezprostředně hrozící nebezpečí… Což byl nejspíš právě tento případ. Na přestupky by se, podle mě, dalo aplikovat podobné pravidlo.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že ne. Řidiči byli ohroženi.

cukrar

slovo trestné není vhodné, páč lze vyložit různě.
Na tomto videu couvalo mnoho aut, záznam není vidět v kuse. Pokud by vycouvali vozidla vpravo, mimo dálnici, tak se dopustili přestupku. Něco jiného je u náklaďáku vlevo, co couvali od požáru.
Vždy se bude hodnotit každé vozidlo zvlášt.

hapiky

Já bych spíše řekl, že necouvat v tom případě je trestné, neboť měl či mohl zachránit spolucestující před vážným nebezpečím apod.
Když jde o život, předpisy jdou stranou.

Dochy

Ne. Jde o čin jinak trestný (i když spíš jen přestupek), který je ale páchán v nouzi – pro odvrácení nebezpečí…

"Krajní nouze

Situace, kdy někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem. Čin provedený v této situaci pak není trestným činem, byť by jinak trestným činem byl. O krajní nouzi se však nejedná, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet."
http://www.ns­z.cz/index.php/cs/vy­klad-pojm-slovnik

Mc Merkurion

… porovnáváš neporovnatelné, u nás couvali několik km přes zatáčku, zde pár metrů evidentně od požáru … pro porovnání jsi měl dodat i první video (https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%99i­di%C4%8Di+na+d%C3%A1lni­ci+couvali&new­window=1&source=lnms&tbm­=vid&sa=X&ved=0a­hUKEwiq3oSQkb7e­AhURKewKHfVbCI4Q_A­UIECgD&biw=1229&­bih=585) …