Avatar uživatele
Zlatý

Z jakýho důvodu jsou kolem silnic vysázený stromy?

Doplňuji:
annas: no dobře, z policejních statistik možná jsou hlavní příčinou chyby řidičů, ale pravou je, že kdyby ty stromy okolo silnic nebyly, tak v případě že by auto vyjelo z dráhy tak by se zastavilo na poli, místo toho aby to napálilo do stromu a řidič se spolujezdcem vyletěli předním oknem a nebo si způsobili otok mozku, pokud budou řádně připoutáni...

teď vyjádření k jednotlivejm bodům :)

1) Co je důležitější, harmonický charakter krajiny nebo lidskej život? jsem pro variantu B

2) Co sluneční brejle?

3) Možná kdyby se za mlhy a deště člověk neorientoval podle stromů, musel by zpomalit a dával by víc pozor co se děje před ním, a nevznikalo by tolik nehod. Navíc za těhlech podmínek je podle mě ještě větší šance že do nějakýho stromu najede. Orientovat se může podle patníků.

6) Dobře, pohlcují prach, kterej by šel ale do polí nebo na louku či do kopřiv, tak nikoho neobtěžuje. Pokud by jel na silnici cyklista nebo u krajnice pochodovali chodci, tak je žádnej strom před tím humusem neochrání, spíš naopak.

7) Pochybuju že by nás před změnami klimatu zachránilo pár třešní okolo silnic.

8) Stromy jsou právě většinou kolem polí a tam nikoho hluk neobtěžuje. Naopak ve městech a na vesnicích na strom nenarazíš, tam jsou okolo chodníky nebo cyklostezky.

10) S tím hmyzem to je pravda, protože když jdeš v létě na vejlet a máš tu smůlu že značka vede po silnici, tak veškerej hmyz se slítne na tebe a máváš kolem sebe jak dítě s ADHD.

Nemluvě o kořenech který prorůstaj pod vozovku a musej se kvůli nim opravovat častěji silnice. Prostě v současnosti mi to přijde jako zabiják číslo jedna na silnicích a myslím že v případě že auto vykolejí z původního směru, se často stává že řidič stočí volant spíš do protisměru kde má alespoň nějakou šanci že se mu protijednoucí vozidlo vyhne, než do stromu..

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vysazovat stromy kolem silnic má v Čechách a na Moravě velmi starou tradici, která je na území ČR doložena již v době vlády Karla IV. Nařízením císařovny Marie Terezie z roku 1752, kterým se ukládá povinnost sázet stromy podél všech nových silnic. Dnešní stav mnoha těchto alejí je neuspokojivý především z památkářského hlediska a z hlediska bezpečnosti jako výsledek jejich nedostatečné údržby a péče. Nedostatek péče a úpadek alejí je znát během 1. a 2. světové války a v druhé polovině minulého století.

V posledních letech se aleje kolem silnic II. a III. třídy kácejí. Oficiálně se jako hlavní důvod pro kácení alejí uvádí jejich nebezpečnost. Silničáři i některé policejní správy tvrdí, že za tragické nehody mohou stromy rostoucí podél silnic.

Skutečnost je však jiná. Z policejních statistik vyplývá, že hlavními příčinami dopravních nehod jsou chyby řidičů: nevěnování pozornosti řízení vozidla, nedodržení bezpečné vzdálenosti, nesprávné otáčení nebo couvání, nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a podobně.
-------

Desatero nenahraditelných funkcí alejí

1. Stromořadí utvářejí harmonický charakter české krajiny a její typický ráz.
2. V létě alej chrání cestovatele před slunečním žárem. Ocení to pěší, cyklisté i řidiči aut: stín brání oslnění sluncem a chrání povrch vozovky před přehřátím a následným vyjížděním kolejí do změklého povrchu nebo praskáním.
3. V noci nebo za deště či mlhy usnadňuje stromořadí řidičům orientaci, ukazuje směr.
4. Alej působí jako přírodní větrolam, zmírňuje boční vítr a omezuje víření prachu z polí.
5. V zimě snižuje riziko tvoření sněhových jazyků.
6. Stromy pohlcují jemný polétavý prach a další škodliviny produkované automobily.
7. Průměrný strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 oxidu uhličitého, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.
8. Stromořadí omezuje hluk, který se ze silnic šíří k obytné zástavbě. Zejména pokud stromořadí doplňují keře, může být účinek významný.
9. Stromořadí jsou po někdejším zničení remízů posledním zbytkem přírody mezi chemicky ošetřovanými monokulturními poli a asfaltovou vozovkou.
10. Každý vzrostlý strom je domovem desítek nebo i stovek druhů rostlin a živočichů. Platí to zejména pro hmyz, ptáky a drobné živočichy.

http://arnika.org/…

Doplňuji:
Nejsem řidič, takže nemohu posuzovat. Ještě jsem našla jeden článek Proč chráníme aleje. Ekologové vyvracejí námitky (některé se shodují s tvými), dokonce vydali petici, v níž žádají o zachování alejí. .

http://www.ekoserver.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Stromy kolem silnic se masově začaly vysazovat kolem silnic za Marie Terezie , jako výrazný krajiný prvek. Stromořadí kolem silnic měli zpříjemnit cestu cestujícím, částečně chránit silnici . Někde sloužily i jako větrolamy.
Doplňuji:
Spousta cest v té době neměla ani řádně zpevněný povrch, stromy i chránily cestu.


Avatar uživatele
Zlatý

S těma kořeny to není zase tak jednoznačné, sice silnic podrůstají, ale na druhou stranu kořeny mají protierozní fci - zpevňují půdu, která by jinak vozovku za válela a zrovna tak by se musela rychleji opravovat. A co se týče úmrtí - když se to vezme - lidstvo jako druh je přemnožený, takže jestli jich pár ubude, žádná škoda. Když člověk chce žít, tak se má patřičně chovat a né se furt vymlouvat na něco nebo někoho.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Lucijej: to s těma kořenama sem tam napsal jen tak, abychom se mohli hádat :)

Avatar uživatele
Zlatý

Lucijej

Pffff!!!

Nemám ráda lidi, co nemají rádi stromy.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

stromy patřej do lesa!!

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Jj, budem kácet, kdyby nebyly ty blbý stromy u týhle cesty, neskončil by princ v rybníce a dostal by pusu od princezny... :-) http://www.youtube.com/…

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

kapko,
:-))

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad bolak. Nejsem řidič, takže nějak neřeším. Ještě jsem našla jednu stránku, kde jsou uvedeny námitky, některé shodné s tvými - ekologové je vyvracejí. Máš-li zájem, přečti si další povídání.

http://www.ekoserver.cz/…

Dokonce najdeš petici za zachování alejí.

Jedním ze způsobů, jak dát najevo svoji vůli zachovat naše aleje, je Váš podpis na petici "STOP KÁCENÍ ALEJÍ!"

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Bronzový kapitán 297
Zlatý Kepler 295
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 232

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.