Spartaboy

Co znamenají slova Matrix a Mája? Je podle vás možné, že v obojím žijeme?

Až na to že po smrti nás nečeká setkání se zabijáckými roboty.

Nejlepší odpověď
annas

http://blog.ba­raka.cz/2016/11/­maja-matrix-a-jine-

"Mája, matrix a jiné iluze – Václav Marek "

Dovíte se mnohem víc

"film bratří Walachovských Matrix (1999) alegoricky uvedl do myslí řady mladých lidí nejen nový a hodně používaný pojem, ale i jakousi dráždivě hororovou možnost, že opravdu žijeme v iluzích (kterým Indové říkají mlžný závoj bohyně Máji, Japonci makyo), vytvářených naším mozkem.

Mimochodem, ozvěny existence duchovnosti se současníkům připomínají i jinde: Oproti jiným filmům filmům tu máme cosi významově jiného: duchovní cestu namísto materialistického řešení věcí. Snahu ukázat divákovi, že smysly mu nedovolí vidět víc než hmotu (v recenzi filmu Doctor Strange)._ atd.

Matrix
https://dicti­onary.cambrid­ge.org/dictio­nary/english/ma­trix

Význam
soubor podmínek, které poskytují systém, ve kterém něco roste nebo se vyvíjí.

látka, ve které jsou fixovány , pohřbeny další věci atd .:

soubor souvisejících věcí, které ovlivňují způsob, jakým se něco vyvíjí nebo mění :

a další.

Co je Mája – se dovíte v odkazu

1." Májá, ve pojem z oblasti indických náboženství, který může mít mnoho různých významů. Podle tradičního podání si člověk vlivem máji myslí, že může být šťastný v pomíjivém hmotném světě

2. Májá je iluze, trik, přelud, který zmate člověka tak, že si myslí, že věčnost a štěstí lze najít uspokojením tužeb hmotného světa, který je ve skutečnosti pomíjivý a plný utrpení"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C3%A1j%C3%A1
--

Objevovaly se různé názory o světě a životě v něm, třeba převtělování atd.

Napadl mě filosof Arthur Schopenhauer, který tvrdil, že svět je naše představa, vytváříme si představu o světě tak, jak se nám jeví. Tyto jevy pak začleníme do prostoru a času. Pomůže nám k tomu např. hudba,. filosofie, umění. Je to svět, který si vytváříme pro sebe., v němž se nám žije třeba dobře.

Ale uspokojujeme své potřeby , bez nichž bychom nepřežili, stále máme nové a nové, takže jdeme vpřed. Tím si vytváříme svět sami o sobě

Je stále mnoho věcí nepoznaných… Jenže žiji právě teď, okamžik je neopakovatelný, co bude zítra, netuším …

Další odpovědi
elkon

Matrix je film, Mája je včelka