MasterGames

Co znamená, že je něco elektricky neutrální?

Např. atom je jako celek elektricky neutrální

Nejlepší odpověď
aliendrone

„Něco“ je elektricky neutrální, pokud navenek působí jako elektricky nenabité. Souvisí to s počtem elementárních nábojů. (elektron má náboj –1, proton +1)
Pokud mezi počtem nábojů nastane nerovnováha, je objekt („něco“) elektricky nabitý (v míře závislé na velkosti této nerovnováhy – ať již kladně, či záporně)

Pokud je „něco“ elektricky nabité značnou měrou, může dojít k samovolnému vybití (el. jiskra, blesk – pokud to podmínky umožňují), kdy dojde k vyrovnání nábojové nerovnováhy. Jinak se rozdílné náboje „něčeho“ běžně samovolně vyrovnávají klidnou cestou (vedením).

Elektricky nabitá „něco“ podléhají vlivu elektromagnetického pole (na rozdíl od těles neutrálních), tzn. že jsou jím přitahována či odpuzována o5 v závislosti na polaritě. Atom (elektricky neutrální, tzn. že má stejný počet elektronů i protonů) na EMG pole nereaguje, pokud mu ovšem nesebereš či nepřidáš elektron (čímž se z něj stane elektricky NABITÝ atom zvaný „iont“).

Podrobné info ať podá zdejší elektrický derviš Edison, stejně ho ta elektrika jednou zabije. ;) :D :D

BTW – gratuluji k ROZUMNÉMU dotazu. ;)

Další odpovědi
Kepler

Počet elektronů s nábojem – je stejný jako počet protonů v jádře s nábojem +.

Mc Merkurion

Příspěvek smazán administrátorem.