Co znamená tzv. Dohoda o pracovní činnosti?

Co vše se odvíjí od pracovního poměru uzavřeného na tzv.Dohodu o pracovní činnosti? Musím tento poměr někde hlásit? Daně si budu platit sám,nebo to dělá zaměstnavatel?Mám nárok na čerpání dovolené atd? Dozví se o mém pracovním vztahu exekutor?Díky za Vaše odpovědi

Nejlepší odpověď
Marťas2

Dohoda o pracovní činnosti – tedy DPČ – se hlásí jak na zdravotní pojišťovně, tak na správě sociálního zabezpečení a odvádí se z ní daně. Odvádí se stejně jako když by jste byl zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Podmínky u DPČ jsou takové, že nesmíte v průměru odpracovat více než je poloviční fond odpracované doby. Daně Vám zaměstnavatel strhává z odměny (u DPČ to není plat ale odměna. Z DPČ nárok na dovolenou nevyplývá, ale zaměstnavatel se může rozhodnout, že nárok na dovolenou poskytne, v tom mu zákon nebrání. A co se týká exekutora, tak si myslím, že na uzavřenou dohodu exekutor přijde. Z mé praxe vím, že i na „dohodáře chodili exekuce“.