MasterGames

Co znamená slovo výrok?

Příkladová věta: Oblíbený výrok Ludvíka XIV. je: Stát jsem já.
Předem děkuji za odpovědi :D

Nejlepší odpověď
Kepler

Může to být cokoliv, co řekneš. Může to být použito proti tobě, nebo tím získáš zařazení do citátů, ba i nesmrtelnou slávu můžeš získat!

Další odpovědi
marci1

  1. vyjádření myšlenky slovy

    Slavné latinské výroky lze nalézt na Wikicitátech.

  2. autoritativní rozhodnutí

    Překvapivý výrok soudu.

  3. (logika) tvrzení, u něhož má smysl ptát se, zda je či není pravdivé

    Výrok „π je iracionální číslo“ je pravdivý.

    Úkol č.1: U každé dvojice výroků rozhodněte, zda výrok uvedený vlevo je

    negací výroku vpravo. 🙂

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/v%C3%BDrok

Edison

Cokoli, co je vyřčeno. Neboli řečeno. Ovšem výrok může být i původně psaný. Je to myšlenka… obsah… která se šíří slovem…

Ametyst

V matice jsme se učili výroky pravdivé a výroky nepravdivé. To ještě byly doby, kdy se černá nevydávala za bílou a vypočítání příkladu se správným výsledkem stálo v hodnotovém žebříčku mnohem výš než lidskoprávní tlachy.

Kelt

Výrok je věta, tvrzení, o které můžeme říct, zda je pravdivá, nebo nepravdivá. Není to tedy otázka, ani rozkaz. To je podle matematiky. Například V horách je zakopaný poklad.
Nebo je to obecně něco, co někdo řekl a přisuzuje se to jemu. A přece se točí – Galileo Galilei.

Rokio

Kterékoliv tvrzení. Výrokem je vždy oznamovací věta. Výrok může být buďto pravdivý, nebo nepravdivý.

Může se jednat o:

  • negace
  • konjunkce
  • disjunkce
  • implikace
  • ekvivalnce

Rokio

Příkladem implikace je výrok: „Jestliže Rokio nadále bude pokládat opakované a nesmyslné otázky na Odpovědi.cz, pak dostane ban“. O tomto výroku můžeme spekulovat, jestli je pravdivý, či nepravdivý.