dust8

Co znamená slovo mafioso a jak vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

"Mafioso je členem organizace mafie , která může být gangsterem nebo „ umělým člověkem “, obvykle konkrétněji členem sicilské mafie , italsko-americké mafie nebo jiných italských zločineckých organizací .

Mafioso (film) , italský černý komediální film z roku 1962

Mafioso rap , hip hopový hudební subgenr rapu gangsta "

https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Mafioso

Původ slova mafioso z Itálile výrazu mafie – zločinecká organizace,

"Skutečný původ slova je nejistý.

Některé varianty předpokládají arabský původ, jako je maḥyāṣ (chlubící se)

Podle jiné varianty, slovo je odvozeno z Ma afir , Saracen rodina, která vládla v Palermu od 831 k 1072.

Jiní historici vidí původ v prvním dopise bitevního křiku „Morte Alla Francia, Italia Anela“ („Smrt Francie touží po Itálii“), přičemž bojovníci v Palermu se vrhli na své okupanty.

Další parafrází je „Morte Ai Francesi, Invasori, Assasini“.

Původ tohoto termínu nebyl dosud uspokojivě objasněn.

V roce 1868 se slovo mafie poprvé objevilo ve sicilsko-italském slovníku a bylo pojmenováno jako synonymum pro Camorru . "

https://de.wik­tionary.org/wi­ki/Mafia

Další odpovědi
marci1

Mafioso=mafián, člen mafie
"Slovo mafie vzniklo podle některých pramenů ze starého sicilského přídavného jména mafiusu, které má kořeny v arabském mahjas (byl zde dříve Sicilský emirát), což znamená agresivní, chvástavý, vychloubavý. Doslovně přeloženo naparovat se, ale může to také znamenat opovážlivost nebo odvaha.

Mohlo se také jednat o původní slovo maffia nebo mafia, které v italském dialektu znamenalo chudoba, bída, nouze. Ve staré toskánštině existovalo slovo malfusso, což znamenalo nevěřící nebo zločinec.

Jiné zdroje tvrdí, že vzniklo ze slov ma fia znamenajících moje dcera jež údajně křičela italská žena poté, co jí znásilnili dceru.

Jiný populární výklad říká, že slovo MAFIA je složenina prvních písmen z věty Morte alla Francia, Italia avanti!, čili volně přeloženo – „Zabijme všechny Francouze, Itálie vpřed!“ a pochází z doby, kdy byla část Itálie pod francouzskou nadvládou".
🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mafie