Rokio

Co znamená slovo bédašulista? Existuje vůbec tohle slovo?

Tento pojem užívá jeden z mých příbuzných pro skupinu lidí, kteří patří do nižśí společenské vrstvy. Zajímal by mě ale přesný význam tohoto slova. Nevíte, co tohle slovo znamená?

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že jde o dvě slova Béda šulista, nebo Šulista.

V olomoucké opeře působil sólista, který se jmenoval Šulista.

D. Moldanová v knize Naše příjmení uvádí původ příjmení od pojmenování šulistka – na západní Moravě je to zakrnělý plod ovocného stromu.

Nebo může jít o člověka, který šulil, nebo žulil. Souvislost se slovesem šidit.

šidit, šizený, šidítko, ošidit. Dříve i ‘škádlit, týrat’. Slk. šudiť (-u- je asi druhotné), p. szydzić ‘vysmívat se’. Snad ze střhn. schīden, schiden vedle scheiden ‘oddělovat, odlučovat’,

Ze střhn.scheide‘o­dlučování’,sche­ider ‘kdo odlučuje’ by se pak vyložilo starší č. šejd a  :šejdíř a snad i adv.  :šejdrem Expr. novotvar je šizuňk.

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Pohled na etymologii se někdy liší, upřesňují se atd.

Další odpovědi
marci1

Béďa Šulista: Co přesně znamená se říci asi nedá. Bude to asi něco, co se uvádí v odkazu:
„(J. S.) Výkladu tohoto příjmení se nedovedeme dobrati. Koncovka -ista, pocházející lat. prostředím z řečtiny a označující mužské osoby podle zaměstnání a jiných stálých vlastností, je známa (houslista, pensista, cyklista a p.; ž. r. modistka, typistka a p.); někdy mívá příchuť nadávky (randálista, kravalista). Nejčastěji bývá na slovech nedávného původu. Co vězí v kořeni, je těžko se dohadovati, neznáme-li významu slova. Mohlo by to býti něm. Schule, ale také něco jako šuliti (šiditi), šulík (pošetilec, podvodník), šúl, šoulec, šoulek, šulka a p. (o předmětech šiškovitých, krátkých a tlustých, na př. některých uhnětených a uválených krmích); velmi podobně zní slovo šulistka ‚zakrnělý ploď (asi podle vnější podoby), jež ze záp. Moravy zaznamenal Bartoš v Dial. mor. 2, 399. Šulek je dobře doložené příjm., jež snad pův. bylo přezdívkou malých, zavalitých osob.“
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1609

Objevuje se v písničce I. Jahelky:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=SWa-iMyuWOk

Nešulím. 🙂

zjentek

Bůh ví, kde to příbuznej sebral… u nás jim říkáme hřbeti!