Retko

Co znamena slonbidlo?

Co znamena slonbidlo? :)

Nejlepší odpověď
annas

Slonbidlo je nářeční slovo pro pojmenování vysokého člověka.

Podoby: slombidlo, slonbidlo, zlombidlo „veliký štíhlý člověk“ (Jungmann), slonbidlo o vysoké hubené ženě (Bartoš, Dial. sl.), slomidlo, slomjidlo, slombidlo (Dušek, Kmenosloví nářečí jč. 51), slombidlo o „dlouhých velikých lidech“ (Kotík, Řeč lidu na Novopacku a Hořicku 16), slombidlo „velký neohrabaný člověk“ (Kolaja, Nářečí na Kyjovsku a Žďánsku), slombidlo, snoubidlo (!) (Vydra, Popis a rozbor nář. hornoblan. 54), slombidlo „kolohnát“ (Bartoš; Horečka), zumbidlo „veliký hřmotný chlap“ (Bartoš), lambidlo (Eliášová, Listy fil. 66, 393)[1], a jistě by se našly ještě jiné varianty. Užívá se tedy toho slova, jak je vidět, vždy stejně: vždy se tak praví o člověku veliké výšky, o dlouhánovi. Již z uvedených variant je patrné, že jazykové povědomí vidí v druhé části podivné složeniny bidlo, ale rozhodně se brání tomu, připustiti na počátku slona: spojuje tuto první část většinou s lomiti, a tak si počíná i Holubův etymol. slovník.

Podle Naší řeči č. 8/1942
Doplňuji:
Nejde o spojení slona a bidla, jak je uvedeno v poslední větě citace.

Další odpovědi
anonym

Perfektní odpověď.
Já bych řekl, že je to bidlo kombinované se
slonem.
Ale mohu se mýlit.
Vtip.
Je fakt, že je to čahoun.