cizrna

Co znamená “sexistický”?

Ahoj,
šel jsem po ulici a viděl ženu, jak sloupla šlupku od banánu a olízla špičku, než se do něj zakousla. Tak jsem řekl, že je to velmi sexistické. Jakože vyzývavě dává jasně najevo na co má chuť. Na to mi ale bylo řečeno, že jsem vedle, protože jsem to slovo použil špatně.

Nějaká definice mi ale nic moc neříká, ttřeba z wikipedie :D
Víte, co to slovo “sexistický” přesně znamená?
Napsali byste prosím pár situací/vět, kdy to slovo použít? Pro lepší pochopení.

Děkujuuuuuuuu moc

Nejlepší odpověď
annas

Co na to slovník?

"Sexistický. vztahující se k sexizmu, sexistovi, sexistům: s. postoj;L

Sexismus sexizmus, sexismus, – projevy nadřazenosti jednoho pohlaví (zvl. mužského) nad druhým (v chování, jednání, postojích ap.) "

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=sexistick%C3%BD+

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=sexismus
--

Sexismus v médiích – . příklad

"Sexismus je souhrnným označením pro jakoukoli formu diskriminace na základě pohlaví, tj. znevýhodnění a útlaku žen na základě jejich příslušnosti k ženskému pohlaví, resp. mužů na základě jejich příslušnosti k mužskému pohlaví.

Z příkladů sexismu uveďme notoricky známý výstup, kdy poslankyně Kateřina Jacques (SZ) v pořadu Otázky Václava Moravce titulovala Jiřího Paroubka ve chvíli, kdy ji oslovoval jako paní Kateřinu, panem Jiřím. Sexistického přístupu se pochopitelně dopustil Jiří Paroubek, Kateřina Jacques na něj jen duchapřítomně a nenuceně upozornila. "

https://padesat­procent.cz/cz/po­liticky-a-sexismus-ceskych-medii
--

Nejde přímo o sex jako pohlavní akt, ale sex (z angličtiny) ve významu rozlišení pohlaví – muž x žena.

Sexisticky jedná muž, který tvrdí, že se žena na určitou funkci nehodí, nebo sexistický přístup je ten, když žena ve stejné funkci má nižší plat než muž. .

Takže Vojta24 nemá pravdu.

Nejde o spojení erotikou, ale s nadřazeností mužů v minulosti, např. když ženy neměly stejná práva jako muži, chyběla rovnoprávnost.

Další odpovědi
ElonMusk

Ženu, která olizuje pouze špičku banánu, lze v zásadě považovat za jeptišku. Kdyby ale nedejbože olízla banán po celé své délce, tak takovou ženu je již dobré zadržet na místě a posečkat na místě do příjezdu pánů příslušníků.

zjentek

Cizrna, sexistický je pohled na ženu, když na ni koukáš jako na ženu. V dnešní době jde o jediný špatný pohled na ženu. Můžeš na ně koukat JAK CHCEŠ, jenom ne jako na ženy. Takto si to ve 21. století zařídily ONY SAMY a z pohledu chlapa je dobré se tím řídit tak dlouho, než to ženám samotným dojde. To může vzít další století, ale i tisíciletí. Jestli je trochu znáš, je ti jasný, proč. Záleží, jak dlouho se muž nechá, nutit se po ženě prakticky škemrat hledět na ni, jako na ženu, dále jak dlouho jej ta její hra, že ho za podobný „slinty“ udá, bude bavit a v jakém rozsahu jí to chlap vlastně dovolí. Následně se vše vrátí do normálu a ženy se pak velmi rády vrátí ke dřezu u kuchyňky. Dnes, v časech „mee too“, doporučuji ženám na nic nesahat, včetně kufru na letišti!!! Mimochodem, běda tobě, jestli z tebe nějak vycítila, co si představuješ pod tím jejím oplzlým olizováním banánu. Protože jestli to nějak vycítila (a tomu věř, že pokud šlo o dupnou kobru tak to vycítila), na tuti máš na krku obvinění. Na druhou stranu, v črdeli se z toho možná ještě jakož takož vysekáš, je to pravěk. Nejhorší jsou na tohle Židovky v USA. tak seš dneska totálně nahranej. Znova opakuji, jde o to, jak dlouho bude chlapy bavit hra, že je stále litují a že je mrzí věčné příkoří žen, Židů atd…

(PS: doufám, že „sem přijde“ chlap Vojta24 a vysvětlí ti tady, co to všechno znamená a především správný postoj k ženám. Hlavně ten můj, bo na to seš nejvíce zvědav.)

Vojta24

Sexistické není olíznout špičku banánu, sexistické je spojovat něco takového hned automaticky s erotikou 🙂 Takže sexistický jsi byl v té situaci kupodivu spíš ty, protože to vůbec nemuselo znamenat to, na co si nadrženě myslel.