Co znamená nedovtipnost?

Nejlepší odpověď
Kepler

Slovo vtip má několik blízkých významů:

  1. schopnost (bystře) řešit problémy ap., důvtip: uplatnit v práci svůj vtip
  2. hovor. podstata problému, jeho řešení: (celý) vtip je v tom, že …
  3. schopnost dosahovat žert. účinku: sršet vtipem
  4. takový účinek: ta anekdota nemá vtip
  5. slovní vyjádření žert. obsahu, anekdota: vyprávět vtipy
  6. čin, kousek s žert. účinkem, žert: takové vtipy nedělej

♦ brousit si vtip na někom, o něco zesměšňovat ho, to

Když je někdo nedovtipný, není dost bystrý na to, aby něco pochopil, prostě mu to nedocvakne.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vtip

Další odpovědi
annas

​důvtipnost (řidč. dovtipnost), ​ ​vlastnost důvtipných lidí, důvtip, duševní bystrost. . ​

Nedovtipnost je samozřejmě opak. ​

Souvislost s výrazy níže uvedenými – J. Rejzek Etymologický slovník, s. 765

"vtip, vtipný, vtipálek ,vtipkovat,důvtip, důvtipný, dovtípit se. Nepříliš jasný původ. . Možná souvisí se stč. tiepiti, těpiti ‘nést, snést se’, pak by vtipp bylo vlastně ‘co je vneseno (do člověka Bohem?), důvtip’.

Hláskoslovně přijatelnější se však zdá spojení s ruským típat’ ‘lehce udeřit, chytat, štípat’, ukr. típaty ‘potřásat, bít’ (vedle toho dostépnyj ‘vtipný’), slovinsky n. típati ‘dotýkat se’, vše od psl. *tip-, *tьp-, asi onom. původu."

„Důvtipný muž musí být tak chytrý, aby rozestavěl na vhodná místa lidi, kteří jsou mnohem chytřejší než on.“– John Fitzgerald Kennedy
Zdroj: http://citaty­.net/autori/john-fitzgerald-kennedy/?q=707

led

nedôvtipnosť = neschopnost (bystře) řešit problémy ap., důvtip: uplatnit v práci svůj vtip (malá úprava vtipnej odpovede nášho kolegu Keplera, (nie známeho astronoma Johanesa Keplera, ktorý ovplýval dôvtipom))

Dochy

Já bych zůstal u toho „nedocvakne mu to“ – není dost bystrý. Se slovem „vtip“ v jeho běžném významu nemá nic společného

Cenobita

Nedovtipný jedl málo vtipné kaše 🙂

Také když se rozdával rozum tak na něj moc nezbylo, nebo zcela chyběl 🙂

Kepler

led: no, to jsem si naběhl. Aspoň můj vzor ten důvtip měl.

led

nebolo vyhnutia, taký nábeh na smeč :)

Kepler

Ty jsi jak ten chlap, který když uviděl vyšpulenou riť, tak ji s rozběhem hned nakopnul. Prý: nemohl jsem odolat!

led

:)