quentos

Co znamená, když strom „hlavatí“?

Nejlepší odpověď
annas

Když strom hlavatí, tak se z něj stane hlavatý strom.

"Stromy jsou vysoké, nízké, silné, tenké. A jsou také stromy hlavaté. Jak vlastně vzniká takový hlavatý strom?

Vzniká tím, že v určité výšce nad zemí se seřízne kmen a z toho kmene potom vyrazí větve, a když se toto dělá několik desítek let, tak skutečně tomu stromu vznikne taková hlava, taková rozšířená plochá část.

Určitě všichni hlavaté stromy známe, protože to jsou právě ty vrby, na kterých sedí larvy vodníci. Takové ty tlusté, nízké vrby, které, když dlouho vydrží, tak jsou potom duté a jsou to ty stromy, do nichž král Lávra chodí vykládat všechno možné i nemožné atd.

Hlavaté stromy patří k památným prvkům naší krajiny. A opravdu si zaslouží, abychom je tam, kde je máme, udržovali. Potřebují být řezány, nejsou-li ořezávány, rozpadají se a z krajiny mizí. A tím nám mizí památka na prastarý způsob obhospodařovávání a péče o stromy v naší harmonické kulturní krajině."
Autor: Antonín Buček
http://www.roz­hlas.cz/priro­da/porady/_zpra­va/co-to-jsou-hlavate-stromy--21296

.