Avatar uživatele
Kostk@

Co znamena kdyz se rekne"jedno je kolecko u trakare"?

Jaky je vyznam tohoto prislovi – co je to za prislovi :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gagaga před 3729 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je mi to jedno."

Tuhle větu často používáme 🙂 Já ji používám, třeba když se mě mamka ptá, co chci k večeři, ale protože nevím, tak řeknu „Je mi to jedno.“ Na to mi pak mamka odpoví „Jedno je kolečko od trakaře.“ Možná jste tohle už někdy slyšeli.

Když má někdo narozeniny, nebo svátek, či výročí, tak se ho zeptáte, co si přeje k narozeninám. Lidé v tomhle případě používají tuto větu skoro pořád. To zase malé děti Vám to většinou řeknou hned, protože si skoro vždycky přejí hračky. Když už jste ale starší, nebo dospělí, je to těžší. Alespoň mně to tak přijde.

Vždycky se ale něco najde, co Vám jedno není. A když se Vás někdo ptá, jestli chcete radši tohle, nebo tohle, tak určitě máte něco radši, nebo něco chcete více.
Když už jsme třeba u toho příkladu s tou večeří. Mamka se ptá, co chcete k večeři.

Abyste tuhle větu nemuseli použít, tak se třeba zeptejte co je na výběr, nebo co by si dal na Vašem místě ten, co se Vás ptá. Rozhodně je to lepší než říct „Je mi to jedno.“ Nepůsobí to totiž pěkně, a zní to ošklivě.

Je samozřejmě mnohem více případů, kdy se tahle věta používá.

Ale někdy je lepší říct, jestli nemáte náladu na rozhovor, „Je mi to jedno!!!“!

http://sasulka-blog.blog.cz/1209/je-mi-to-jedno-tema-tydne

Beru to takto: Vyjádření nespokojenosti s tím, že odpovídající reaguje: je mi to jedno, co budeš dělat, kam půjdeš, co koupíš atd. . Odpovídajícímu tedy na ničem nezáleží, Tazatel reaguje někdy žertovně, jindy ironicky., občas naštvaně: Jedno je jen kolečko u trakaře.

Je to namířené proti lhostejnosti, nerozhodnosti, nezájmu, netečnosti atd.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

My říkáme „jedno je kolečko u koleček“
Když se řekne je to jedno,nebo je mi to jedno,tak to nikdy jedno není,tím jen nechceme říct,že nám na tom onom víceméně záleží,je to taková přetvářka řekla bych.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hasak

česke přislovi to je že ty jim nic nepovoliš a druhy jim to povoly

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek