Frogman

Co znamená, když je někdo „vyjetý“?

Slyšel jsem v úryvku videa spojení „jsme vyjetý“ a zajímal by mě význam. Jen odhaduju, že by to mohlo znamenat něco na způsob „jsme unavení, máme toho už pro dnešek dost“. Mohlo by to tak být?
Slyšeli jste někdo toto spojení?

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě jde o nespisovný výraz, proto ověřuji ve SNČ.

Vyjetý – kromě základního významu – např. vyjeté koleje, přeneseně vyjetý (zavedený) pořádek. se používají další významy, kterou jsou nespisovné.

1. psychicky vybočující z normálu, chovající se divně = vyndaný , tj.

  1. rozčilený, pod vliviem emocí, sužovaný obavami, rozhozený
  2. nadšený
  3. kdo se chová divně, neodpovídá to konvencím.

2. unavený, opilý, zdrogovaný – podbně jako sjetý

3. Slangově pak vyjetý olej, = jízdou znehodnocený.

Další odpovědi
marci1

Vyjetý olej =upotřebený olej, tedy jsme „vyjetý“ znamená, že se cítíme K.O., unavení, „vycuclí“, vyřízení, neupotřebitelní. 🙂

EKSOT123

V souvislosti s únavou, jak píše Marci, je člověk někdy jakoby vyjetý z kolejí, nesoustředí se tak na práci a může dojít k úrazu. Je trochu mimo od únavy.

Mc Merkurion

… no, já to znám ve významu: jsme vyjetý, nejsme doma, jsme na cestách, jsme mimo …

sesednizkola

Vyjetej = sjetej nebo ozralej, co už má dost

Tohle je nejčastější význam. Jsem už docela vyjetej ve smyslu jsem unavený by dnes většina mladých asi pochopila blbě. Vyjetej typek je ten, co něco užil a už prostě „má dost“.

Příklad
Přišel za námi ráno úplně vyjetej typek a ptal se na cigáro.

Přišel za námi unavený typek kruhy pod očima, evidentně celou noc na něčem frcel a chtěl cigaro.