Co znamená bezbřehost?

Není to jen zastaralý pojem něčeho? Je vhodné jej používat i dnes?

Odpovědi
Cenobita

bezbřehost – něco co nemá mantinely, co nemá omezení

bezbřehá blbost = nekonečná blbost

annas

Významy podle PSJC

Složené slovo bez + břeh + ost.
Základem je zrfx slovo břeh = okraj země podél řeky, potoka, rybníka, jezera, moře; hranice, meze. Nebo vysoká mez, menší svah (zvl. po stranách úvozu); menší stráň.

bezbřehý (*bezbřežný) – odvozené podst. jméno Bezbřehost

1. jsoucí bez zřejmých, jasných břehů: b. rybník; b-ný tok
2. kniž. širý, neomezený, neohraničený, nekonečný:
-
Slovo břeh znamenalo i vrch. Odvozené je nábřeží, pobřeží , – svah na okraji silnice+ pták břehule – podle místa, kde sídlí – v dutinách břehů ap.-

Praslovanské slovo zřejmě přejaté z germánského Berg – hora, hláskovými změnami vznikl břeh.

V. Machek: Etymologický slovník, s. 72.