dust8

Jak vysvětlíte tuto část písně od Kabátu: „Na hlavě gumu, v nose vysavač. Plná nálož. Nic z toho nekouká.“?

Text zde:

Všechno vim, všechno znám
Povídá kdekdo a já poslouchám
Žere mě mozek, mele z něho prejt
A jde dál
Jinam bejt světovej

Slova sem, slova tam
Někdy je ani nevnímám
A potom kejvám jako ten pes
Co je sám
Malej a plyšovej

A tak mám v zadku drát
A v hlavě šroub
Jen ho nechám dotáhnout
A pak mi může každej z vás
Akorát

Divnej vkus, divnej styl
Tyhlety hadry já bych nenosil
Povídá zdravej, mladej jedinec
Pije Sprite
Svou žízeň poslouchá

Nech to bejt, hoď to psům
Každej má dneska patent na rozum
Na hlavě gumu, v nose vysavač
Plná nálož
Nic z toho nekouká

A tak mám v zadku drát
A v hlavě šroub
Jen ho nechám dotáhnout
A pak mi může každej z vás
Akorát

Dvakrát tolik času nezbejvá
Seru na to, co se nemá, co se má
Radši budu pro ostudu, ale svůj
Tak mi ho tam našroubuj

A tak mám v zadku drát
A v hlavě šroub
Jen ho nechám dotáhnout
A pak mi může každej z vás
Akorát

Nejlepší odpověď
annas

Autor osobitým způsobem vyjadřuje názor na společnost. Využívá přenesené a skryté významy slov.

Vychází z toho,. že zpravidla každý člověk tvrdí, že všechno ví, všechno zná, má patent na rozum, i když má na hlavě gumu – tedy vygumovanou palici, ale dýchá., i když někdy těžko – protože mu vadí vysavač v nose – tzv. někdy ztrácí dokonce dech.

Autor často nevnímá, slova, která slyší kolem, protože v hlavě má zmatek, tedy na všechno “kejvá jako pes”.

Proto kašle (vulgární výrazv textu),na různé rady, tedy na to, co má, nebo nemá dělat,.

Tomu zabrání v zadku drat, aby včas cítil bolest, kdyby i přesto reagoval (souvislost s vulgráním výrrazem/), v hlavě má utažený šroub, aby mlčel, udržel své myšlenky. .

Na jedné straně si autor uvědomuje manipulaci s lidmi, na druhé straně projevuje svou lhostejnost.

Tak to vidím jáí, může to tak být, ale nemusí.

Další odpovědi
Kepler

Ten text je pěkný galimatyáš bez souvislostí a tak kontext vystopovat nelze. Ale ta část textu mi evokuje představu týpka s prcgumou přetaženou přes hlavu, nosní vysavač by rád trochu vzduchu, ale nejde to, finito.

quentos

V češtině znamená „lyrika“ něco úplně jiné než text písně (ačkoli ten se v angl. řekne „lyrics“). Podobně jako např. slovo „actual“ neznamená „aktuální“.