bolak

Co všechno obsahuje lidská kůže za látky?

Vitamíny, minerály a tak podobně..

Nejlepší odpověď
annas

Lidská kůže – nic moc, pokud jde o minerály a vitamíny.

Škára je vazivová vrstva kůže, která je tvořena kolagenových vlláken. Nejhlubší vrstvou kůže je podkožní tkáň, která je tvořena tukovou vrstvou a vazivem. Tato vrstva slouží jako zásobárna energie pro náš organismus. Právě v tukových buňkách se nacházejí vitamíny rozpustné v tucích, tedy vitamíny A, D, E a K.

Podkoží je zásobárnou vody, tuků, cukrů a iontů pro celý organismus. V kůži je také přítomen provitamin, který se účinkem UV paprsků slunečního záření proměňuje ve vitamin D. Důležitý je mírně kyselý kožní film, který spolu s neporušeným kožním krytem zajišťuje obranu vůči mikrobiální infekci.

K lidské kůži se také řadí kožní deriváty, což jsou přídatné kožní orgány. Patří sem mazové a potní žlázy, vlasy a nehty. Mazové žlázy jsou vázány na vlasy a chlupy. Potní žlázy vylučují pot, který obsahuje vodu a ionty, především sodík a chlór. Pot obsahuje 98,5% až 99% vody, 0,6% NaCl a rozpuštěné organické látky (močovinu, mastné kyseliny, aminokyseliny aj.

Další informace v odkazu
http://cs.medi­xa.org/nemoci/lid­ska-kuze

Další odpovědi
mosoj

Tuk a chlupy.

bolak

mosoj: jasný :) ale já to chtěl trochu víc do hloubky