zjentek

Co velmi cenného (vyjma nerost. bohatství, čistě fauna/flora) je možno nalézt v přírodě Česka?

Příklad- domorodec jde a najde na pláži ambru.

Aliene, 🤣🤣🤣
…jako jediný jsi (jako obvykle) otázku pochopil, i když nebyla důsledně položena. Proto respektuji všechny odpovědi, ale… Správně mělo vyznít- nalézt, odnést a ZPENĚŽIT!!! Myslel jsem, že „ambra“ v doplnění napoví. (;

Rokio, tvl to je kočka není? No tak přece pro prachy by nikdo nezabil živého tvora, ne? 🤔
Čili rys je VZÁCNÝ, nikoli cenný. Cenná může být kožešinka z něj, když ji náhodou najdeš v lese 🤷‍♂️

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jsou toho MRAKY, stačí se jen dívat a VIDĚT! Kupříkladu utajené políčko v lánu kukuřice plné samičích rostlin rodu Cannabis těsně před jejich sklizní (cena v miloších, záleží na množství, kvalitě a PŘEDEVŠÍM NA TOBĚ. ;)

NEBO

Zaběhnutý čoklí podvraťák s rodokmenem (uděleno mnoho CACů a CACIBů) – odměna/nálezné 100 000Kč! :)

NEBO

Ametyst! Skrývá se v hlubokých mlžných lesích kdesi v Sudetengau a celkem jistě to NEBUDE LEVNÁ ZÁLEŽITOST! ;) :D :D

Další odpovědi
Ametyst

Vzácně rostliny z čeledi orchidejí – vstavače. V ČR jich roste 11 druhů a jsou nádherné. Také střevíčník pantoflíček se snad ještě vyskytuje na našem území.

jirka F

Lze tam najít klid a pohodu a také meditující lidé se tam zdržují. Dále pak ostružiny a některé druhy borůvek například Temnoplodec Černoplodý který je jedlý.

Rokio

Např. šelmu rys ostrovid.

EKSOT123

Nejlepší odpověď bys získal z nějaké přírodovědného seznamu vzácných druhů. Namátkou přes 60 cm velké žížaly na Pouzdřanské stepi, dropi nebo koniklece na Znojemsku, vzácně se u nás občas vyskytne želva bahenní,…
Ale člověk ani nemusí do přírody. Takoví Brňáci mohou vidět na ulicích majestátné brouky nosorožíky, někdy i největšího evropského motýla martináče hrušňového.
Bohužel v souvislosti s činností člověka je jednoznačný trend úbytku druhů ale kupodivu se některé druhy naopak rozšiřují. Koho by před pár lety napadlo, že se to na Vysočině bude hemžit bobry, kudlankami, včelou drvodělkou, jeleny, zvyšuje se i místní populace vlků.
Ale nemusí jít jen o vzácné druhy, ale třeba také o výjimečné jedince. U nás je to známý javor u Horních Vilémovic, nebo i celá řada nepovšimnutých dalších místních stromů. Z kytek tu máme u Trnavy reliktní palouček s konikleci.
Když jsem pracoval v Litoměřicích, tak mě kromě početné populace slavíků při deltě Ohře fascinovaly oskeruše na Radobýlu, s plody podobnými malinkým hruštičkám. Líbí se mi víc než moravské oskeruše, které mají plody jablíčkovitého typu. Také mě nedaleko od Litoměřic fascinoval několikahektarový les jedlých kaštanů s mohutnými prastarými stromy. Nádherné jsou také jinany na podzim, když jim zlátnou listy, obzvlášť někteří staří mohutní jedinci. Krásný je také třeba pohled na mohutnou planou jabloň v době květu, obsypanou tisíci drobných kvítků, atd.