Avatar uživatele
Pokročilý

Co určuje směr otáčení popínavých rostlin?

Při pohledu ze shora se točí po směru hodinových ručiček. Je to na druhé straně polokoule obráceně, jako vodní vír?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Zřejmě to ovlivňuje genetika a tím daná stavba - růst rostlin.

"Ovíjivé rostliny se kolem opory obtáčejí celými výhony. Jsou pravotočivé – ovíjejí se tedy ve směru hodinových ručiček (chmel, zimolez), nebo levotočivé (vistárie čínská), které se otáčejí naopak. Dále do této skupiny patří aktinidie, podražec velkolistý, rdesno, z jednoletých druhů dlouhatec, povíjnice a další. Pro ovíjivé popínavé rostliny jsou vhodné především konstrukce s převažujícím vertikálním uspořádáním, např. tyče, opěrné sloupky a špalíry. Jejich průměr by neměl být menší než 5 mm a ne větší než 5–10 cm."

Zdroj: http://www.zahradaapriroda.cz/ pnouci-rostliny-%E2%80%93-zakl adni-deleni/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Asi za to může Coriolosova síla, která se projevuje jinak na severní a na jižní zemské polokouli. Ta určuje i směr otáčení cyklón a anticyklón. Stejně tak jako vytékání vody z vany za ideálních podmínek bez vnějších vlivů. Bez záruky, ale genetické vybavení rostlin na to nemá vliv.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Koriolosova síla na to rozhodně vliv mít nebude. Má nějaký smysl pro rychlý pohyb, ale ne pro růst rostlin. Stejně tak pro výtok z umyvadla či vany vliv nemá. Potvory s nesymetrickou ulitou mají tvar ulity také dán od přírody a je jedno jestli jsou na severní nebo jižní polokouli (bývají mezi nimi i "opační" jedinci, ale je to asi něco jako albín mezi lidmi)

Avatar uživatele
Bronzový

Edison

Jsem se někde dočetl, že to je tím, jak se rostliny točej za sluncem, což může být podle druhu různé, podle způsobu, jak to kytka dělá, avšak nezávislé na severní, či jižní polokouli. Takže coriolosova síla na to vliv asi nemá.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

No a na ty pralesní popínavky ve spodním patru na to slunce taky kašlou, páč není vidět. Na to otáčení listů a květů (nikoliv směr popínání) na slunce reaguje, to je jasné. Ale jak je to doopravdy, to vážně nevím>

Avatar uživatele
Bronzový

Edison

Omotávací popínavky jsou jen jedním z mnoha způsobů popínání, jak popisuje link ode mě. Krom toho slunce není jen světlo, ale i teplo, UV a další složky, na které živé organismy mohou reagovat a taky většinou i reagují. ;-) Jinak já to taky nevím... jen si tak pročítám zdroje... :-)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 922
Zlatý annas 695
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý Kepler 432
Zlatý mosoj 422
Zlatý www 358
Zlatý marci1 327
Zlatý gecco 235
Zlatý Lamalam 207

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.