ƊƖȤȤƳ ƳƬ

Co to znamená vydědit?

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso vydědit má víc významů. Záleží na kontextu.

"vydědit

  1. (koho, 4. p.) zbavit dědictví, dědického práva, dědické posloupnosti: v. nehodnou dceru; v. děti z prvního manželství; z veškeré jej vlády vydědil (Vrchl.) vyloučil
  2. řidč. expr. (koho, co) vůbec vyloučit z něj. společenství, zprav. prospěšného:, vyřadit. se
  3. nář. (co) zdědit (koho, 4. p.) zaopatřit, vybavit věnem "

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vyd%C4%9Bdit

Nejčastěji se používá výraz v v oblasti dědického práva.

Dědic je ten, kdo dědí nejen jméno po svých předcích, ale i i majete, po smrti svých h blízkých.

Např. otec vydědit oprávněné dědice, třeba děti, které mu škodily, znepříjemňovayi život a nehlásilyse k němu . To znamená, že po jeho smrti nedostanou žádný majetek atd.

Podrobnosti v odkaz – kdy může zůstavitel někoho vydědit

"Ne vždy si potomci zaslouží, aby se těšili z majetku, o který se přičinili jejich předci. Nezdárného syna nebo dceru lze z majetkového nástupnictví – dědění vyloučit jednostranným právním úkonem – vyděděním.

Vyděděním zůstavitel odnímá svému potomkovi jako neopomenutelnému dědici právo dědit, které by mu jinak ze zákona náleželo (potomek tedy na základě takového právního úkonu nemá dostat žádný dědický podíl ze zůstavitelem zanechaného majetku, popř. má dostat méně, než by mu náleželo). K vyděděnému potomku se v rozsahu jeho vydědění při rozdělování pozůstalosti nepřihlíží. " atd.

https://www.me­sec.cz/clanky/vy­dedeni-aby-se-nezdarni-potomci-neradovali-z

Další odpovědi
JájsemRaibek

Pokud zůstavitel zemře a jsou osoby, které dědí ze zákona, např. děti nebo manželka, může zůstavitel (zemřelý) v zákonem stanovených případech dotyčnou osobu vydědit. To znamená, že daná osoba po zůstaviteli nic nedědí.
Příklad: Otec a syn feťák. Otec během života sepíše tzv. vydědění onoho syna, protože se vůči zůstaviteli nechová dobře a pokud otec zemře, syn ničeho nedědí.

ivzez

Znamená to někoho vyloučit z dědictví.
Ovšem je to možné jenom v zákonem daných případech.

kamila2658

Já jsem našla podrobnější info zde https://www.ci­kr.cz/sluzby/de­dicke-pravo/ . Určitě se na to mrkněte :)