jmachan

muzu za zivota darovat muj dum jen jednomu ze svych deti?

Doplňuji:
chtěl bych vydedit syna§

Nejlepší odpověď
gecco

Ano – se svým majetkem si můžeš dělat ´co chceš´…
😉
A pokud chceš předejít sporům o dědictví, je darování za života tou nejlepší variantou.
Doplňuji:
K Doplnění:
Vydědění je poměrně složitý právní úkon a musíš pro ně (ze zákona) mít relevantní (a nezpochybnitelné) důvody…
Mnohem jednodušší je právě varianta „darování za života“ druhému dítěti (dalším dětem).
Pokud o něčem takovém uvažuješ, doporučuju kontaktovat právníka (pověřit jej vypracováním ´neprůstřelné´ smlouvy) – na netu je sice dost vzorových smluv, ale nějaký formální nedostatek smlouvy může – posléze, vést k zneplatnění takové smlouvy soudem… A můžeš, případně, dar podmínit – např. dar domu podmínkou dožití v domě tebe (a tvé manželky-partnerky…).

Další odpovědi
marci1

Samozřejmě můžeš. Pokud máš k vydědění syna důvody, které se uznávají jako důvod k vydědění, raději bych volila syna vydědit. Věřím, že dítě, kterému chceš svůj dům darovat, by Tě nikdy „nezklamalo“. Bohužel se známé stalo, že po tom co darovala dceři dům, dcera i její manžel chtěli, aby se vystěhovala ( i přes to, že měla v darovací smlouvě uvedeno právo v domě dožít ). Chovali se k ní takovým způsobem, že se nakonec přece jen z domu musela vystěhovat. ☹

rina

rina – darovat dům můžeš komukoliv ,za svého života rozhoduješ o svém majetku,ale počítej s tím,že v případě vypořádávání dědictví /pokud máš ještě jiný majetek /existují neopomenutelní dědici /mezi ně patří tedy i tvůj zřejmě"nezbedný syn"a pak existuje i právo ostatních dědiců domáhat se započtení daru v případě dědění,přikláním se k názoru marci – lépe je vydědit,ale důvody pro vydědění musí být opravdu závažné /najdeš když si zadáš Občanský zákoník r.2015 – vydědění.Existuje také možnost smlouvy o darování – přesně nazvaná "darování pro případ smrti " je v podstatě neodvolatelná,ale nemovitost zůstává tobě a právo z této darovací smlouvy přechází na obdarovaného až v případě úmrtí dárce,Tuto smlouvu je možné stáhnout z internetu,bez obtíží ji vyplníš a stačí na ní jen podpisy dárce a obdarovaného notářsky ověřené.předkládá se potom obdarovaným při vypořádání pozůstalosti.Tím máš zajištěno že dům dostane syn a nemůže tě potkat to co píše Marci o paní která dceři darovala dům a pak dopadla jak sedláci u Chlumce.