jana91

Co to znamená: „Radši drž úhel“?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Seriál Most! Hláška znamená to, že cikán Franta musí u stolu sedět v zákrytu za farářem, aby nebyl vidět, protože cikáni do Severky nesmí.

Další odpovědi
annas

Mohla jste uvést kontext, kde jste toto spojení slyšela.

1. Vycházím z toho, že když se něco staví, konstruuje, musí se dodržovat určitý úhel, aby stěna nespadla. Dodržovat úhel při broušení, atd.

Tedy dělat něco přesně, správně.

2. Přenesen – , dodržovat úhel pohledu, je třeba se dívat ze správné strany. Tedy zaujmout určité stanovisko, nejen ze svého pohledu, ale i jinak.

Nesledovat jen subjektivní zájmy, ale i objektivní.

Záleží opravdu na kontextu. Tak nějak to vidím.

quentos

Hláška (s krátkým i, ale to byl, předpokládám, překlep) podle všeho pochází ze seriálu „Most“. Neviděl jsem ho, takže se mohu jen dohadovat. Byla prý pronesena v hospodě, takže tím autor mohl chtít říci „raději hleď, aby byl tvůj půllitr ve správném úhlu“ (abys ho nevylil), což by mohl být eufemismus pro „hleď si svého“, „starej se o sebe“.