Rokio

Co to jsou utkvělé představy? Jsou to bludy?

Blud je nesmyslná, nevyvratitelná a nepravdivá myšlenka. Je blud utkvělou představou?

Nejlepší odpověď
annas

Utkvělá představa, – obsese.

"Obsese je chorobně utkvělá představa, myšlenka. Z medicínského hlediska jsou to nutkavé jevy, nejčastěji myšlenky, popudy k jednání apod., které bezdůvodně ovládají mysl pacienta, i když se je snaží potlačit. Jsou automatické, časté, úzkostné, těžko kontrolovatelné. Paradoxně čím více se pacient snaží přestat na určitou věc myslet, tím je myšlenka vtíravější.

Typickou obsesí je strach, že pacient vážně onemocní, zraní se nebo ublíží sobě nebo ostatním. Přitom u lidí trpících obsesemi, které se týkají ublížení sobě nebo druhým, je daleko menší pravděpodobnost, že by to opravdu udělali, než u průměrné osoby. ,"

https://dusevni-poruchy.zdrave­.cz/obsese/?re­ply=3982

České slovo „blud“ je terminus technicus pro „mylné přesvědčení neodpovídající skutečnosti, vzniklé na chorobném podkladě, o jehož správnosti je nemocný nevývratně přesvědčen.

Blud může vzniknout na základě halucinace, ale v tom případě jde o vztah příčiny (halucinace) a následku (blud), nikoli o vztah totožnosti.

Mylná představa, zkreslený závěr = klam."

Zdroj: https://jaros­lavpolak.blog­.idnes.cz/blog­.aspx?c=484365

Utvělé myšlenky
" Na rozdíl od bludů si dotyčný uvědomuje neadekvátnost/cho­robnost těch myšlenek, nevěří jim, ví, že tam nemají co dělat
jak ty myšlenky zabírají normální myšlení a ten člověk se jich nemůže zbavit, tak se zmnožuje úzkost, nabourává to emoce.

Jsou zvláštním typem myšlení. .

Bludy souvisejí s kvalitativním myšlením., utkvělá představa při psychickém onemocnění může vést k bludům. Podle toho jsou primární nebo sekundární.

https://wikiso­fia.cz/wiki/Po­ruchy_my%C5%A1len%C3%AD

--
Jinak jde o odborné pojmy, jejichž přesné rozlišení pozná psychiatr.

Další odpovědi
ivzez

Mohou to být i bludy, ovšem nejen ony.

Třeba utkvělá představa, že nemocný může svou nemoc napravit,
a pro důkaz této nápravy by měl mít možnost vysadit léky, podle mne
spadá do kategorie utkvělých představ (ten kdo ji zastává nepřipouští
jinou možnost), ale za blud ji nepovažuji. Spíše za nepochopení toho,
co je nemoc, a co se (ne)dá napravit.

Drap

Může být