Nassin

Co to je a jak vzniklo slovo „maglajz“?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení v archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-v-pisni-za-cisare-pana-zpiva-o-hercegovine-ze-je-to-lautr-rovina-i-kdyz-ve-skutecnosti-je-to-tam-samy-kopec

„Proč se v písni Za císaře pána zpívá o Hercegovině, že je to lautr rovina, i když ve skutečnosti je to tam samý kopec“

jde o ironii.

" Navíc se v češtině objevil nový výraz pro chaos v podobě slova „maglajz."

"Po účasti českých a moravských vojáků v bosenském tažení zůstal v češtině nejenom ironický popěvek o tom, že Bosna a Hercegovina je samá rovina, ale také pojmenování pro chaos, neuspořádanost, které by ze své podstaty měly být přísně uspořádány a perfektně zorganizované.

Čeští vojáci nastoupili 5. září 1878 do útoku v prostoru Gračanice a Maglaje. Šest hodin trvající operace byla spojena s těžkými ztrátami: 37 padlých, 126 raněných a 27 nezvěstných; celkem 190, z toho 10 důstojníků.

Z pohledu Čechů nebyly rakousko-uherské operace Waterloo, ale hrozný maglajz. "

Další odpovědi
da ny

„Maglajs“
"Význam:
(expr.) pranice, zmatek, nepříjemnost, nepořádek – podle řeže při dobytí města Maglajs 3.8.1878 gen. Filipovičem (Maglajs leží na řece Bosně, 185 km jzz od Bělehradu) "
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ma­glajs
Původ slova jsem si také musela zjistit :D

paul1

Maglajs jsme si vyráběli v ČKD, kde jsem pracoval před vojnou. Byla to směs pilin, písku, sody a emulze. Dobře se tím umývaly ruce. Tedy maglajs byla kašovitá směs těchto surovin. Solvina, která byla na podobném principu, ještě neexistovala.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Jen upřesním da ny, že to město je jmenuje Maglaj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Maglaj

da ny

Upozorněte tedy hlavně autory slovníku, viz. odkaz. ;)