PepasAvalonu

Co si představit pod tím, že „voda krystalizovala a zapadla do kůry“?

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/zahada-vody-na-marsu-zrejme-vyresena-porad-tam-je-40354287#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&dop_req­_id=C4FzYVWlq5z-202103171907&­source=hp&seq_n­o=5&utm_campa­ign=&utm_medi­um=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

2. Bylo by skutečně možné, aby se voda „vypařila“ (vyprchala) do kosmu kvůli nízké gravitaci? Možná, kdyby voda byla v plynné formě (mraky), tak by se to ovduší mohlo nějak vypařit do kosmu, ale nevím, nevím. Jinak normálně kapalná voda by určitě jen tak neodletěla, kvůli nízké gravitaci.
Píšou, že by se voda mohla rozložit na vodík a kyslík (nechápu jak, jako vím, že jsou to její složky, ale nepochopil jsem tu příčinu, proč a jak by se takto mohla rozložit). No a pak by mohla „utéct“ (což podle mě ale není zas takov rozdíl jako když je ta voda v plynném skupentsví, ne? Kyslík uteče do kosmu, ale pára ne? Proč se musí rozložit na kyslík a dusík, aby mohla opustit atmosféru až do kosmu, pára stačí, ne?).

Nejlepší odpověď
Drap

I voda jen tak normálně se buď odpařuje, nebo mrzne. Takže to blbost neni

Další odpovědi
Kepler

Blbost to není. Mars má bohužel jen zhruba 1/3 gravitace Země a neexistuje tam ochranné magnetické pole, jaké má Země a které ten sluneční vítr odkloňuje. To znamená, že tam mohl naplno působit sluneční vítr, který odnáší do prostoru lehčí složky. Proto taky srovnatelný Merkur vůbec nemá atmosféru. Náš Měsíc má ještě 2× slabší gravitaci než Mars. Přesto se i tam už voda našla.
Nevím odkud máš informaci, že by se gravitace tělesa mohla snižovat? Opak je pravdou, protože dodnes každé větší těleso Sluneční soustavy hmotu přijímá, je vystaveno nepřetržitému proudu dopadajících hmotných částic a tak jeho gravitace vzrůstá. Navíc dopadají i jádra komet, které obsahují miliardy tun vody.
Zbytky kapalné vody se vsákly do hornin a tam zmrzly.

Dochy

  1. zkrátka led
  2. není to blbost. Při vhodném tlaku a teplotě se voda vypařuje. Dále u planety je nějaká mezní hmotnost kdy pod tuto hmotnost převažuje unikání plynu do vesmíru a nad tu hmotnost převažuje „nabírání“ plynu z okolí do atmosféry (záleží ještě na dalších okolnostech)

Možná, kdyby voda byla v plynné formě (mraky) – v mracích není voda v plynné formě. Tam je voda v podobě aerosolu (mlha nebo drobné sněžení). V plynné formě je „všude“ jinde 😉 – tam kde není vidět.

Rozložit: Třeba díky kosmickému záření

Kyslík uteče do kosmu, ale pára ne? – Pára uteče snáze než kyslík. Kyslík se sdružuje většinou do O2, voda je H2O – takže vodní pára je ještě lehčí než kyslík, takže může snáze utéct.

Snížená gravitace – na Marsu je ale gravitace trvale snížená v porovnání se Zemí 😉

Tabea

Fake news

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.