autacek

Co si myslíte o právu na zaměstnání a jak byste je vlastními slovy popsali?

Nejlepší odpověď
marci1

Asi takto: Člověk má právo na zaměstnání, může si jej svobodně zvolit a normální rozumně uvažující člověk ví, že bez práce nejsou koláče, tudíž když chce jíst, zaměstnat se musí (pokud není zrovna zlatokopka). 🙂
"Právo na zaměstnání
Právo na zaměstnání je právo fyzické osoby, která chce pracovat, může pracovat a o práci se uchází. Toto právo zahrnuje zaměstnání v pracovněprávním vztahu, zprostředkování zaměstnání a dalších služeb stanovených zákonem. Právo na zaměstnání je jedním ze základních práv občana a je chráněno právním předpisem, aby nedocházelo k diskriminaci na trhu práce.

Fyzická osoba má právo si sama zaměstnání svobodně zvolit, zabezpečit a vykonávat, jak na celém území České republiky, tak v zahraničí.

(zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů)

(zákon č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů)"

http://slovnik­.mpsv.cz/pravo-na-zamestnani.html

Další odpovědi
led

Každý má právo pracovať, otázkou je ale čo považuje za prácu.
Len to, za čo dostane odmenu, protihodnotu, alebo aj to čo robí pre seba, pre iných bez " nároku na odmenu"?
Právo na zamestnanie má každý, pokiaľ spĺňa požadované podmienky pre dané zamestnanie. Aké sú tie podmienky dávam spôsobom televíznych spoločností: „aké sú tie podmienky sa dozviete po reklame“…
Myslím, že formulácia „pokiaľ spĺňa požadované podmienky“ klasicky poskrúcaným vysvetlením dáva každú odpoveď na vašu otázku.

dodatok:
Nemýľte si „právo na prácu“ a „povinnosť pracovať“ sú to dva rozdielné pojmy.

Rokio

Každý, kdo chce a může pracovat, má právo na zaměstnání. Úřad práce by se měl snažit nabízet takové zaměstnání, které odpovídá kvalifikaci uchazeče a až poté nabízet jiné práce.

Na práci by měl mít nárok každý od patnácti let, pokud má základní školu a alespoň minimální zdravotní způsobilost. Samozřejmě také musí chtít pracovat.

poznámka: Toto je můj osobní názor.

mosoj

Jediná spravedlnost byla v povinnosti pracovat!

Edison

Nic jako obecné právo na zaměstnání neexistuje.

Mc Merkurion

… komunisti z práva na práci udělali povinnost pracovat, takže za mne NE …

anonym

Kdo chce jíst, tak musí pracovat. Bohužel to platí jen pro Čechy, nebo lépe řečeno pro bílé. Této odpovědi dávám 5 minut.

Edison

Pletete tady dohromady dva pojmy: Prtáci a zaměstnání. Právo pracovat existuje. Ale ne právo na zaměstnání. Nelze někam přijít a vykřikovat, že vás musí zaměstnat, protože máte právo na zaměstnání.